Prezes grupy Carota: Ten sezon pokazał w co warto inwestować

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 07 grudnia 2015 09:47

Prezes grupy Carota: Ten sezon pokazał w co warto inwestować Andrzej Szwaja, prezes Grupy Producentów Owoców i Warzyw Carota/ fot. PTWP

- Wydaje mi się, że jest to rok przede wszystkim znakomitych doświadczeń dla sektora warzyw korzeniowych. Ten sezon pokazał w co inwestować swoje pieniądze, energię i gdzie upatrywać sukcesu w tej branży – mówił Andrzej Szwaja, prezes Grupy Producentów Owoców i Warzyw Carota podczas debaty „Rynek owoców i Warzyw” na konferencji „Sady i Ogrody na Narodowym”.

Rynek owoców i warzyw w tym warzyw korzeniowych determinują zawsze te same czynniki, czyli polityczne i gospodarcze. - Skala oddziaływania poszczególnych czynników w różnych latach inaczej się kształtuje. Mówiąc o polityce wewnętrznej trzeba podkreślić, że zapadła w 2014 roku decyzja o konwergencji rynku owoców i warzyw - równolegle z akcesją do Unii Europejskiej został skierowany znaczny strumień pieniędzy, który spowodował że nasz rynek wyrównał swoje szanse konkurencyjne z innymi krajami starej Unii Europejskiej. Na tym poziomie odnieśliśmy sukces – dodał.

Jak mówił Andrzej Szwaja, jeśli weźmiemy wpływ czynników politycznych zewnętrznych, trzeba przyznać, że konflikt na Ukrainie, a co za tym idzie rosyjskie embargo, miał wpływ na nasz rynek. – Biorąc pod uwagę, że generalnie warzywa korzeniowe są tanim produktem, a w momencie sprzedaży główną ceną na półce sklepowej jest koszt logistyki, to możliwość eksportu takich warzyw jest ściśle ograniczona. Możliwość dostosowania produkcji do zbytu przez producentów jest bardzo istotna – skomentował.

Wzrost cen w tym sezonie jest czynnikiem gospodarczym. - Jeśli mówimy o wartościach bezwzględnych - o ile wrosły ceny - to są to bardzo optymistyczne informacje. Jednak jest to tylko jedna strona bilansu. Drugą stroną są koszty produkcji, środków ochrony roślin, nawadniania. Wszystkie informacje złożone razem wskazują na 16-proc. wzrost cen. Moim zdaniem ten wzrost nie równoważy spadków produkcji – podkreślił.

Według niego, sezon jest udany wtedy, kiedy suma przychodów każdego producenta jest wyższa od sumy wydatków. - Branża przeżywała nie takie kataklizmy, jak tegoroczna susza. Przekłada się to różnie na poszczególne grupy producentów i poziom sukcesu różnie się kształtuje. Wydaje mi się, że jest to rok przede wszystkim znakomitych doświadczeń dla sektora warzyw korzeniowych. Ten sezon pokazał w co inwestować swoje pieniądze, energię i gdzie upatrywać sukcesu w tej branży – podsumował Andrzej Szwaja. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM