Powstało stowarzyszenie skupiające producentów czosnku

Autor: Agrobiznes w TVP 14 marca 2017 15:00

Powstało stowarzyszenie skupiające producentów czosnku fot. shutterstock

Choć jest lepszy często przegrywa z tańszym sprowadzanym z Chin. Ale to może się zmienić bo rolnicy z gmin Słomniki, Radziemice i Koniusza chcąc chronić polski czosnek zjednoczyli siły. Powstało stowarzyszenie skupiające producentów, firmę nasienną i dystrybucyjną - podaje Agrobiznes w TVP.

Na terenie gmin Słomniki, Radziemice i Koniusza czosnek uprawiany jest na blisko 700 hektarach. To jedna czwarta powierzchni upraw tego warzywa w Polsce. 

Rolnicy postanowili zjednoczyć swoje siły. Stowarzyszenie "Czosnek Galicyjski" powstało by chronić dwie polskie odmiany czosnku: harnaś i arkus, które w północnej Małopolsce uprawiane są od lat. Przedstawiciele stowarzyszenia liczą, że w tym roku uda się wyprodukować około 100 ton czosnku konsumpcyjnego. Chcą by z roku na rok tego towaru było coraz więcej. 

W Polsce produkcja czosnku nie pokrywa w całości zapotrzebowania na to warzywo. Przez to czosnek jest importowany z innych krajów. Na dodatek krajowy - choć znacznie lepszy - jest jednak droższy od tego z Chin. Dlatego przedstawiciela liczą również, że uda im się polski produkt wypromować i przekonać klientów, że warto stawiać na to co nasze. 

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM