Pory na zbiór jesienią i długie przechowywanie

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 10 listopada 2016 08:56

Pory na zbiór jesienią i długie przechowywanie Pomimo trudnych warunków pogodowych, zbiory na większości upraw dobiegają końca/ fot. shutterstock.com

Tegoroczna jesień nie sprzyjała uprawom późnych warzyw, w tym porów na zbiór jesienny i przeznaczonych do przechowywania. Pomimo trudnych warunków pogodowych, zbiory na większości upraw dobiegają końca. Do przechowywania nadają się jedynie zdrowe rośliny, bez objawów chorób i szkodników, ani uszkodzeń mechanicznych, czyli z dobrze prowadzonej uprawy.

Pory na zbiór jesienny i przechowywanie, uprawiane są przeważnie z rozsady wysadzanej na miejsce stałe pod koniec maja, w zależności od przebiegu warunków pogodowych. Wielu producentów decyduje się również na produkcję ozimą (zbiory w okresie wczesno-wiosennym). Do takiej uprawy polecane są odmiany zimujące pora, m.in. Winner, Janosik, Bartek, które wykazują odporność na niskie temperatury.

Odmiany pora przeznaczone do długiego przechowywania powinny charakteryzować się dobrze wyrośniętą (grubą i zwartą) łodygą rzekomą oraz wzniesionym pokrojem, co w dużej mierze ułatwia przeprowadzenie zbiorów z wykorzystaniem specjalistycznych kombajnów. Należy mieć na uwadze, że do przechowywania nadają się jedynie zdrowe rośliny, bez objawów chorób i szkodników, ani uszkodzeń mechanicznych, czyli z dobrze prowadzonej uprawy.

Ponadto trwałość przechowalnicza warzyw w dużej mierze uwarunkowana jest przebiegiem warunków pogodowych w okresie bezpośrednio poprzedzającym zbiór. Nadmierne opady deszczu, które występowały od października przeważnie w większości rejonach kraju, nie tylko utrudniały przeprowadzanie prac polowych i zbiorów, ale również wpłynęły niekorzystnie na jakość i zdrowotność plonu handlowego.

W specjalistycznych gospodarstwach ogrodniczych, warzywa przechowywane są w nowoczesnych technologiach, co umożliwia dłuższe utrzymanie ich jakości handlowej, lecz – w porównaniu do tradycyjnych sposobów – wiąże się w wysokimi nakładami.

Po zbiorze, warzywa powinny zostać oczyszczone, a następnie schłodzone (do 1-2 st. C) i umieszczone w specjalnych ażurowych skrzyniach w komorach chłodniczych. Podczas ich przechowywania należy stale kontrolować parametry, czyli temperaturę oraz wilgotność powietrza, ponieważ pory są szczególnie podatne na więdnięcie.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM