Polska wyrasta na warzywną potęgę

Autor: Agrobiznes w TVP 13 sierpnia 2017 11:16

Polska wyrasta na warzywną potęgę fot. pixabay.com.pl

W Europie ciężko znaleźć miejsce, gdzie nie byłoby towarów z Polski. Trudno się dziwić bo w produkcji wielu owoców i warzyw jesteśmy w ścisłej czołówce. Tak jest w przypadku jabłek, czarnych porzeczek, wiśni i truskawek. A co z warzywami? - podaje Agrobiznes w TVP.

Z najnowszych badań Eurostatu wynika, że żywimy nimi całą Europę. A na pewno pół Europy je nasze buraki, bo udział w produkcji tych warzyw wynosi aż 40 proc.

Jesteśmy też marchewkową potęgą. Ponad 20 proc. wzrost areału upraw daje nam silną pozycję lidera. Z produkcją przekraczającą 800 tys. ton wyprzedzamy nawet takich miłośników marchwi jakimi są Brytyjczycy.

Całkiem dobrze radzimy sobie z uprawą ogórków i w tej dziedzinie doganiamy Hiszpanów, którzy od lat są niekwestionowanym numerem jeden.

Coraz więcej produkujemy też kalafiorów. Ubiegłoroczne zbiory wyniosły 240 tys. ton, a jeszcze kilka lat temu z trudem przekraczały 200 tys. ton. Jednak ten sezon ze względu na wiosenne przymrozki dla owoców i warzyw najprawdopodobniej nie będzie już taki udany.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM