Polska wyrasta na potęgę w zielarstwie

Autor: www.strefaagro.pl/www.sadyogrody.pl 20 marca 2017 11:24

Polska wyrasta na potęgę w zielarstwie fot. shutterstock

Produkcja ziół przynosi niezły dochód, ale tym, którzy nie boją się wyzwań, chętnie się uczą i są pracowici. I pewnie dlatego Polska wyrasta na potęgę w zielarstwie - podaje strefaagro.pl.

Marek Lewandowski wraz z synami: Marcinem i Łukaszem oraz z około 150 współpracownikami tworzy zespół dostarczający surowce i komponenty zielarskie dla czołowych firm farmaceutycznych, spożywczych i kosmetycznych na świecie.

Produkcja zielarska do łatwych z pewnością nie należy. - Jest wymagająca i kosztochłonna - dodaje prezes Lewandowski. - Wymaga zwykle ręcznego odchwaszczania i pielęgnacji, jednak za ten nakład pracy może przynieść godziwe zyski.

Dr hab. Waldemar Buchwald, prof. Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich podaje, że zbiór ziół w Polsce (według danych z ostatnich lat, łączna masa pozyskiwanych rocznie surowców z plantacji ) wynosi 17.000 - 20.000 ton.  W minionym półwieczu największy zbiór zanotowano w roku 1986 - 24.000 ton, najniższy w latach 1980- 8.500 ton, 1981 - 8.600 ton. Jego zdaniem plantacje zielarskie zajmują w Polsce ok. 20.000 ha, zioła uprawia ponad 10 tysięcy gospodarstw rolnych, w uprawie znajduje się obecnie już ponad 70 gatunków roślin leczniczych. 

Ile można zarobić na uprawie ziół? - Przychody z hektara mogą wynieść od dziesięciu do pięćdziesięciu tysięcy złotych, ale nakłady są duże  - mówi Łukasz Lewandowski. - Mimo wszystko zioła należą do najbardziej opłacalnych rodzajów produkcji - dodaje. Dr hab. Waldemar Buchwald, tłumacząc opłacalność produkcji zielarskiej podaje, że z 1 ha uprawy  przychód może wynieść: 10 000-18 000 zł, ale koszty stanowią 70-80 proc. Zatem dochód to 3 000-6 000 zł. 

Więcej w strefieagro.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM