Polscy producenci szparagów spodziewają się mniejszych zbiorów i wzrostu cen

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 09 kwietnia 2016 16:15

Polscy producenci szparagów spodziewają się mniejszych zbiorów i wzrostu cen Przez ostatnie dwa lata cena szparagów poszła w górę/ fot. shutterstock.com

- W poprzednim roku największym problemem dla producentów szparaga była susza. Spowodowała mniejsze przyrosty roślin na jesieni. W obecnym sezonie spodziewane są niższe plony, co w konsekwencji wpłynie na wzrost cen szparaga – mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Marian Jakobsze, prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga.

Jak zapowiada Marian Jakobsze, straty na plantacjach szparaga na pewno będą, co spowoduje wzrost cen. - Przez ostatnie dwa lata cena szparagów mocno poszła w górę, a teraz stabilizuje się. Pierwsze zbiory spodziewane są około 18 kwietnia, w zależności od dalszych warunków pogodowych – mówi ekspert.

Powierzchnia krajowych upraw szparaga szacowana jest na około 2,5-3 tys. ha. - Wciąż powstają duże szparagarnie z kapitałem zagranicznym, które rozproszone są po całej Polsce. Dotychczas głównie Niemcy i Holendrzy zakładali plantacje na szparag bielony. Obecnie na nasz rynek wchodzą Anglicy z produkcją szparaga zielonego. Tendencja światowa zmierza w kierunku zwiększenia spożycia zielonych wypustek szparaga – podkreśla Jakobsze.

Z roku na rok rośnie popyt na szparagi zarówno w Polsce, jak i na rynkach światowych. Na wzrost znaczenia gospodarczego tego warzywa wpływają również duże możliwości eksportowe do krajów Europy Zachodniej. Według danych GUS w 2015 roku w największych ilościach szparagi eksportowano do Niemiec - 1 817 ton, Holandii - 736 ton, oraz Francji - 161 ton.

Jak dodaje Prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga, obecnie znaczna część krajowej produkcji zostaje zagospodarowana przez lokalny rynek. - Konsumenci preferują szparagi świeże, lecz warzywo to stanowi również wartościowy surowiec dla przemysłu przetwórczego – mówi Marian Jakobsze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM