Pluskwiaki atakują uprawy ziemniaka

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 18 lipca 2015 08:40

Pluskwiaki atakują uprawy ziemniaka Zmieniki, stonka ziemniaczana i mszyce w ziemniakach/ Fot. Katarzyna Szulc

W uprawach ziemniaka widoczne jest letnie pokolenie chrząszczy stonki ziemniaczanej, występują mszyce, atakują zmieniki. Czy można skutecznie zmniejszyć populację pluskwiaków? - informuje www.farmer.pl.

Pojawiły się latające osobniki dorosłe zmieników. Są to pluskwiaki o wydłużonym ciele, długości 4-8 mm mające zmienne ubarwienie. Ich larwy są podobne do dorosłych, jednak w młodych stadiach są bezskrzydłe, a w stadium nimfy mają zawiązki skrzydeł. Wśród przedstawicieli tej grupy najpoważniejszym szkodnikiem jest zmiennik ziemniaczak (Lygus pratensis L.).

Pochodzący z klimatu śródziemnomorskiego pluskwiak lubi wysokie temperatury i przy występujących upałach wzrośnie jego liczebność. Występujące obecnie osobniki dorosłe dadzą początek drugiemu pokoleniu, którego imagines pojawią się we wrześniu. Wówczas po krótkim żerowaniu poszukają miejsc na przezimowanie.

Szkodliwe są nie tylko larwy zmieników, ale też dorosłe które wysysają soki z różnych roślin. W miejscach żerowania, na skutek zamierania uszkodzonych komórek tworzą się brunatne plamy. Uszkodzone części roślin są zdeformowane, a zniszczone liście, części generatywne zasychają i odpadają.

Więcej czytaj w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM