Plantacje wczesnych ziemniaków zagrożone przymrozkami?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 20 kwietnia 2017 14:17

Plantacje wczesnych ziemniaków zagrożone przymrozkami? fot. shutterstock.com

Plantatorzy ziemniaka na najwcześniejszych zbiór obawiają się dużych szkód spowodowanych występującymi ostatnio przymrozkami. Czy faktycznie jest się czego bać? - o zdanie redakcja Farmera zapytała eksperta.

Ziemniak uprawiany na najwcześniejszy zbiór wysadzany jest nawet w trzeciej dekadzie marca z podkiełkowanych bulw. W tym okresie temperatura gleby jak i powietrza jest jeszcze niska, co silnie rzutuje na rozwój roślin. Wysadzenie bulw w mniej ogrzaną glebę skutkuje nierównomiernością wschodów oraz zwiększonym porażeniem przez choroby grzybowe (rizoktonioza). Aby ograniczyć uprawy prowadzone są pod osłoną z foli lub agrowłókniny. Przy spadku temperatury do – 2 stp.C, taka metoda ochrony jest skuteczna, natomiast przy większych już nie. Z sygnałów docierających do redakcji wynika, że przed nadchodzącymi przymrozkami rolnicy rozważają dołożenie kolejnej warstwy agrowłókniny.

W rozmowie z redakcją dr. Cezary Trawczyński - specjalista z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - oddział w Jadwisinie stwierdził, że - dodatkowa powłoka agrowłókniny jak najbardziej wzmacnia ochronę roślin przed przymrozkami. Generuje jednak dodatkowe koszty z związane z zakupem folii oraz jej rozłożeniem.

Więcej na www.farmer.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM