Owoce psianki melonowej zyskają większą popularność na rynku?

Autor: www.sadyogrody.pl 15 kwietnia 2017 15:25

Owoce psianki melonowej zyskają większą popularność na rynku? W uprawie dominują odmiany o kremowo-żółtej barwie z charakterystycznymi purpurowymi paskami./ fot. shutterstock.com

Psianka pepino znana inaczej jako psianka melonowa (Solanum muricatum) jest uprawiana w Polsce na niewielką skalę i przez to zaliczana do warzyw mało znanych. Głównym utrudnieniem w produkcji owoców tej rośliny jest długi okres uprawy oraz wysokie wymagania klimatyczne. Dlatego też psianka melonowa w naszym kraju przeważnie polecana jest do uprawy pod osłonami - w obiektach szklarniowych lub nieogrzewanych tunelach foliowych.

Owoce psianki melonowej charakteryzują się owalnym kształtem. W krajach Europy Zachodniej takich jak Francja, Włochy, Hiszpania, Holandia, a także Nowa Zelandia czy Stany Zjednoczone, gdzie roślina cieszy się popularnością w uprawie dostępne są odmiany o owocach stożkowych, kulistych, lekko wydłużonych i różnej wielkości - masa od 30 g do nawet 400 g, w przypadku odmian wielkoowocowych. W uprawie dominują odmiany o kremowo-żółtej barwie z charakterystycznymi purpurowymi paskami.

Psianka melonowa cechuje się wysokimi wymaganiami w stosunku do temperatury i światła (roślina dnia długiego). Należy pamiętać, że zarówno nadmiernie wysoka temperatura, powyżej 30 st. C jak i zbyt niska (już od 8 st. C) oddziałuje niekorzystnie na wzrost roślin i i plonowanie. Pod plantacje preferowane są gleby umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne i zasobne w składniki pokarmowe.

Producenci skracają okresu uprawy poprzez rozmnażanie wegetatywne roślin za pomocą sadzonek pędowych. W obiektach szklarniowych sadzonki zaleca się wysadzać od początku marca, zaś w nieogrzewanym tunelu foliowym - w pierwszej połowie maja. Uprawy psianki melonowej można prowadzić również w cyklu jesienno-zimowym. Jednak owoce dojrzewają dopiero po upływie około 150 dni od zawiązania.

W trakcie uprawy wskazane jest wycinanie pędów bocznych i spodnich liści. Prowadzenie roślin na dwa pędy (pod osłonami) umożliwia uzyskanie większych plonów. W trakcie uprawy nie należy zapominać również o usuwaniu chwastów, nawożeniu i nawadnianiu. Rośliny w fazie dojrzewania owoców charakteryzują się mniejszym zapotrzebowaniem na wodę niż w początkowym okresie uprawy.

Dojrzałe owoce psianki melonowej można spożywać na surowo jako owoce deserowe (podobnie jak melona). Owoce niedojrzałe najczęściej stanowią komponent sałatek i potraw, nawet po obróbce termicznej. Pod względem zawartości witaminy C dominują one nad innymi owocami cytrusowymi. Ponadto warto podkreślić, że rośliny psianki melonowej doskonale nadają się do nasadzeń w ogrodach jako rośliny ozdobne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM