Optymalne warunki przechowywania bulw ziemniaków

$data.author.description Autor: Farmer.pl 14 grudnia 2015 12:10

Optymalne warunki przechowywania bulw ziemniaków Rozwojowi chorób sprzyja zbyt wysoka temperatura przechowywania oraz wysoka wilgotność powietrza/ fot. shutterstock

Rozwojowi chorób sprzyja zbyt wysoka temperatura przechowywania oraz wysoka wilgotność powietrza. Obecnie w przechowalniach ziemniaków, które nie są wyposażone w system zapewniający nawiewy powietrza i wietrzenia panują dość wysokie temperatury co stanowi zagrożenie, zwłaszcza że bulwy z tegorocznego zbioru wykazują skrócenie okresu uśpienia - podaje farmer.pl.

Choroby w przechowalni rozwijają się przy zbyt wysokich temperaturach przechowywania oraz wilgotności względnej powietrza powyżej 90-95 proc. W temperaturze przechowywania powyżej 4 st.C i przy podwyższonej koncentracji CO2 oraz wilgotności względnej powietrza 50-70 proc. rozwija się sucha zgnilizna.

Warunkiem odpowiedniego przechowywania bulw jest zapewnienie im właściwej wilgotności i temperatury. Sadzeniaki wymagają niższych temperatur od 2 do 4 st.C, ziemniaki jadalne od 4 do 6 st.C, a z przeznaczeniem do przetwórstwa od 6 do 8 st.C.

Obecnie w przechowalniach ziemniaków, które nie są wyposażone w system zapewniający nawiewy powietrza i wietrzenia czy klimatyzatory panują dość wysokie temperatury. Takie ciepłe warunki przyczyniają się do gorszego przechowywanie ziemniaka, zwłaszcza że bulwy z tegorocznego zbioru wykazują skrócenie okresu uśpienia, co także wpływa na słabsze przechowywanie i pogorszenie jakości bulw. 

Czytaj więcej na www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM