Ogławianie pomidorów - kiedy stosować ten zabieg w uprawie pod osłonami?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 11 września 2015 09:20

Ogławianie pomidorów - kiedy stosować ten zabieg w uprawie pod osłonami? W uprawie jesiennej pomidory ogławia się w terminie pomiędzy 15-25 września/ fot. shutterstock.com

W trakcie produkcji pomidorów pod osłonami na około 7-8 tygodni przed zaplanowanym terminem zakończenia uprawy przeprowadza się ogławianie roślin. Zabieg ten polega na usunięciu wierzchołka pędu głównego pozostawiając 2-3 liście nad ostatnim pozostawionym rozwiniętym kwiatostanem.

W uprawie jesiennej pomidory ogławia się w terminie pomiędzy 15-25 września. Z kolei przy produkcji przedłużonej zabieg ten wykonuje się na około 7-8 tygodni w zależności od planowanego terminu likwidacji nasadzeń. Im późniejszy jest termin zakończenia uprawy, tym dłuższy jest okres zawiązywania owoców pomidora do momentu plonowania.

Zbyt późne wykonanie tego zabiegu uniemożliwia wyrośnięcie wszystkich zawiązanych owoców. W jesiennej i przedłużonej uprawie pomidorów znaczący wpływ na termin ogławiania odgrywają warunki pogodowe – poziom natężenia światła.

Większą ilość liści nad ostatnim gronem można pozostawić w przypadku uprawy odmian wytwarzających wierzchołek o delikatnych, niewielkich liściach. Ogławianie pomidorów ma na celu niedopuszczenie do zawiązywania się nowych owoców, gdyż spowodowałoby to znaczne osłabienie wzrostu roślin. Wykonanie tego zabiegu umożliwia uzyskanie większego plonu, o lepszej jakości.  

Podczas uprawy wiosennej pomidory ogławia się najczęściej pomiędzy 15-20 maja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM