Odmiany dyni olbrzymiej i zwyczajnej polecane do rozpoczęcia uprawy

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 13 października 2016 10:20

Odmiany dyni olbrzymiej i zwyczajnej polecane do rozpoczęcia uprawy Uprawa dyni na przestrzeni ostatnich kilku lat stała się bardzo popularna/ fot. shutterstock.com

Uprawa dyni na przestrzeni ostatnich kilku lat stała się bardzo popularna. Krajowi producenci decydują się na uprawę tego warzywa w celu zaspokojenia zapotrzebowania rynku – zarówno przemysłu przetwórczego, jak również bezpośredniego spożycia. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest kilka odmian dyni olbrzymiej i zwyczajnej, co umożliwia producentom odpowiedni dobór odmiany pod kątem późniejszego zagospodarowania owoców.

Na polskim rynku od kilku lat znane są odmiany dyni olbrzymiej - Ambar, Bambino, Justynka, Karowita oraz Melonowa Żółta. Owoce odmiany Ambar zawierają znaczne ilości betakarotenu, białka oraz suchej masy. Ponadto wyróżniają się ciemnozielonym kolorem skórki z lekkim, szarym prążkowaniem i intensywnie żółtym lub pomarańczowym miąższem. Owoce są kuliste lub nieco spłaszczone i dorastają przeważnie do 4 kg. W odpowiednich warunkach dynie tej odmiany można przechowywać do marca.

Odmiana Justynka cechuje się eliptycznym kształtem z lekkim bruzdowaniem. Owoce są ciemnopomarańczowe (masa 3-3,5 kg), a na ich skórce widoczne są jasne smugi. Konsumenci oceniają miąższ tej odmiany jako bardzo smaczny. Z kolei średnio wczesna odmiana Bambino charakteryzuje się nieco spłaszczonym kształtem owoców i pomarańczową skórką pokrytą delikatną siateczką. Dynie osiągają masę do 15 kg.

Do bezpośredniego spożycia, jak również do przetwórstwa polecana jest odmiana Karowita. Owoce wyróżniają się ciemnopomarańczową skórką i podobnym kolorem miąższu. Dynie dorastają do około 3-4 kg i w optymalnych warunkach mogą być przechowywane do końca marca. Pozytywne efekty w przechowywaniu można uzyskać również w przypadku odmiany Melonowa Żółta, której owoce osiągają wielkość do 25 kg. Skórka tej dyni jest pomarańczowa (pokryta jasnymi smugami), a miąższ – jasny do żółtopomarańczowego.

Spośród dyni zwyczajnej na uwagę zasługuje odmiana Danka Polka – przeznaczana do uprawy na pestki. Termin zbioru tej odmiany przypada na połowę października. Owoce w miarę dorastania stają się pomarańczowo-zielone (lekko marmurkowate), o masie około 2,8 kg. Ciekawą propozycją do uprawy są również odmiany pozbawione łupiny nasiennej – Junona i Miranda. Nasiona tych odmian wykorzystywane są do bezpośredniego spożycia lub przetwórstwa (dodatek do wypieków, tłoczenia oleju).

Krajowy rynek stopniowo podbija również dynia makaronowa, której miąższ po ugotowaniu przypomina makaron i spożywany jest w podobnie jak spaghetti. Odmiana Makaronowa Warszawska wyróżnia się podłużnie-owalnymi owocami z jasno pomarańczową, lekko cętkowaną skórką (masa około 1 kg), zaś odmiana Pyza – owocami średniej wielkości, których skórka jest żółtopomarańczowa z żółtą mozaiką.

Zbiory dyni rozpoczynają się zwykle od połowy września i trwają – w zależności od odmiany i terminu uprawy – do połowy października. Należy pamiętać, że przed nadejściem pierwszych przymrozków wszystkie dynie powinny zostać już zebrane, gdyż przemrożone owoce są w większym stopniu podatne na uszkodzenia i nie nadają się do przechowywania. Do uprawy w naszym kraju coraz częściej wybierana jest również dynia piżmowa (m.in. Early Butternut, Muscat de Provence, Futsu Black).

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI