Nowe odmiany warzyw w krajowym rejestrze COBORU

Autor: www.sadyogrody.pl 02 stycznia 2016 09:55

Nowe odmiany warzyw w krajowym rejestrze COBORU Do krajowego rejestru COBORU wpisano 12 nowych odmian warzyw/ fot. shutterstock.com

W 2015 roku do krajowego rejestru COBORU wpisano 12 nowych odmian warzyw, takich jak - ogórek, marchew, pietruszka naciowa, szpinak, oberżyna, papryka, rzodkiewka, bób, a także fasola zwykła karłowa.

Do krajowego rejestru wpisano krótkoowocową odmianę ogórka ‘Brawo’ typu konserwowego. Odmiana ta przeznaczona jest do uprawy pod nieogrzewanymi osłonami. Grupa warzyw korzeniowych została rozszerzona o marchewkę ‘Baladis’, z wczesnym terminem dojrzałości użytkowej. Odmiana ta wykazuje niewielką skłonność do wybijania w pędy kwiatostanowe. Na rynku dostępna będzie również pietruszka naciowa ‘Messis’.

Nowe odmiany mieszańcowe szpinaku to ‘Fulla’ o pokroju wzniesionym, a także - ‘Magni’, ‘Modi’ i ‘Saga’ tworzące formę półwzniesioną. Posiadają liście szerokojajowate ze średniej długości ogonkami. 

Z warzyw psiankowatych do krajowego rejestru wpisano oberżynę ‘Gortina’, o wczesnym terminie dojrzewania. Owoce w fazie zbiorczej są barwy ciemnofioletowej z zielonkawym miąższem. Nowością jest również papryka - 'Balladyna’, która w trakcie dojrzewania przebarwia się na czerwono. Odmiana ta przeznaczona jest do uprawy w nieogrzewanych tunelach, a także w polu.

Odmiana ‘Salsa’ wzbogaca grupę wczesnych rzodkiewek. Tworzy kuliste, czerwone zgrubienia, a także wykazuje niewielką skłonność do parcenia. Rzodkiewka ta przeznaczona jest do uprawy pod osłonami. Nową pozycję spośród warzyw strączkowych stanowi bób ‘Rambos’, o długich zielonych strąkach i beżowej okrywie nasion. Do rejestru wpisano również fasole zwykłą karłową ‘Krakuska’ o żółtej barwie strąków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM