Nowe odmiany pomidorów na rynek izraelski

Autor: www.sadyogrody.pl/www.hortibiz.com 10 stycznia 2018 11:06

Nowe odmiany pomidorów na rynek izraelski fot. shutterstock.com

Pomidory czereśniowe, fioletowe pomidory, czerwone bakłażany, fioletowe ziemniaki, a od ubiegłego tygodnia dwa nowe pomidory - Bon Bon Tomato, najsłodszy pomidor świata i Tipa Tomato, najmniejszy na świecie - trafią na izraelskie półki supermarketów.

Nowe odmiany pomidorów to dzieło trzech rolników: Ariela Kitrona, Dubiego Dagaya i Davida Mizrahi, z Moshav Idan w Arava. W 2015 roku założyli firmę rolniczą Kedem, której celem jest rozwój innowacyjnych owoców i warzyw.

- Brakowało nam słodkiego smaku, jaki kiedyś miały pomidory, smaku naszego dzieciństwa. Dlatego zdecydowaliśmy, że naszym celem jest stworzenie najsłodszego pomidora na świecie – powiedział Dagay dla Tazpit Press Service (TPS) podczas prezentacji odmiany pomidora Bon Bon.

Odmianę Bon Bon cechuje wysoka jakość zarówno pod względem smaku, jak i trwałości. - Osiągnęliśmy słodki i niepowtarzalny smak o innym zapachu niż standardowy pomidor, wykorzystując wiodącą na świecie technologię i uprawę w szklarni. Słodycz jest 30% wyższa niż u innych pomidorów – powiedział Dagay.

Kitron, Dagay i Mizrahi pracowali przez trzy lata - okres uważany za krótki w opracowywaniu nowych odmian - z naukowcami z Central-and Northern-Arava Research. - Odkryliśmy, że istnieje zapotrzebowanie na nową i unikatową odmianę pomidorów mniejszych rozmiarów, nadających się na sałatki, które nie muszą być krojone – dodał Dagay o pomidorze Tipa, który już wzbudził zainteresowanie czołowych szefów kuchni na całym świecie.

Pomidor Tipa dostępny będzie w kolorze czerwonym i żółtym. - Rozważymy rozszerzenie hodowli o dodatkowe kolory w zależności od popytu – dodał Dagay.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM