Nie tylko białe buraki. Nowości odmianowe w ofercie firmy Torseed

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 21 stycznia 2016 11:24

Nie tylko białe buraki. Nowości odmianowe w ofercie firmy Torseed Biały burak odmiana 'Śnieżna kula'/ fot. TORSEED

- "Śnieżna Kula" nie zastąpi tradycyjnych odmian buraka ćwikłowego, jednak jej udział w zasiewach systematycznie się zwiększa. Głównym odbiorcą białych buraków są rynki Europy Zachodniej. Białe buraki nadają się do przygotowywania zarówno mrożonek, sałatek jak i przetworów domowych - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, Andrzej Hornowski z Torseed Przedsiębiorstwa Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa SA w Toruniu.

- Burak ćwikłowy ‘Śnieżna Kula’ nie zawiera betainy, czyli czerwonego barwnika często powodującego reakcje uczuleniowe. Dzięki temu odmiana ta może być spożywana przez dzieci. Cechuje się wysoką zawartość aminokwasów, kwasu foliowego, witaminy B6 i B12, suchej masy – 16 proc. oraz cukrów – 11 proc. Korzenie tej odmiany nie mają włóknistych tkanek w pierścieniach wiązek przewodzących i są zwarte.

Nową odmianą cebuli jest ‘Sopelek’. - Cebule osiągają masę 150–200 g i smakują jak „okrągła” cebula np. Wolska. Wydłużony kształt tej odmiany sprawia, że łatwo się kroi, a ilość odpadów jest niewielka. Ta średniowczesna cebula polecana jest do uprawy z siewu wiosennego. Rośliny na plantacjach równomiernie załamują szczypior – mówi Hornowski. Dodaje, że odmiana ta przeznaczona jest w szczególności dla amatorów.

- Kolejna nowość w ofercie firmy to cebula ‘Torunianka’. Odmiana ta posiada biało-kremowy miąższ o właściwym dla cebul smaku, co więcej ładnie się karmelizuje. Skórka tej odmiany jest żółtobrązowa, dobrze przylegająca. Cebule wykazują odporność na uszkodzenia mechaniczne, a równocześnie są przydatne do obierania „na biało”. Odmianę ‘Torunianka’ można przechowywać do czerwca – zaznacza Hornowski.

Według przedstawiciela firmy Torseed odmiana ‘Torunianka’ polecana jest do uprawy towarowej nawet w gospodarstwach nienawadnianych, gdyż cechuje się dobrym plonowaniem niezależnie od warunków pogodowych. Rośliny posiadają silny system korzeniowy i są tolerancyjne na porażenie przez mączniaka rzekomego. Średnia masa cebuli o bardzo wysokiej zawartości suchej masy (13,2-13,8 proc.) to 135-150 g.

Torseed Przedsiębiorstwo Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa SA w Toruniu prowadzi prace hodowlane, których głównym założeniem jest zarówno wysoka jakość biologiczna, jak i smakowa warzyw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM