Na plantacjach ziemniaka widać larwy stonki ziemniaczanej

$data.author.description Autor: Farmer.pl 03 czerwca 2016 14:10

Na plantacjach ziemniaka widać larwy stonki ziemniaczanej W plantacjach ziemniaka wylęgły się larwy stonki ziemniaczanej, które są wyjątkowo żarłoczne i szybko zjadają liście. / fot. shutterstock.com

W plantacjach ziemniaka wylęgły się larwy stonki ziemniaczanej, które są wyjątkowo żarłoczne i szybko zjadają liście. Czas zatem na interwencję i przeprowadzenie zabiegu zwalczającego szkodnika - informuje farmer.pl.

Na plantacjach ziemniaka są widoczne larwy stonki ziemniaczanej, co oznacza konieczność przeprowadzenia zabiegu zwalczającego szkodnika. Zwłoka w ochronie uprawy może prowadzić do wysokich strat plonu, które u odmian wczesnych mogą sięgnąć 40 – 60 proc. Zniszczenie 15 proc. powierzchni masy liściowej krzaka przez stonkę ziemniaczaną prowadzi do strat sięgających ok. 30 proc. masy plonu.

Larwy są żarłoczne i szybko zjadają liście, przez co zmniejsza się powierzchnia jego asymilacyjna i co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia plonu. Przy masowym pojawie szkodnika intensywność żerowania stonki ziemniaczanej w krótkim czasie prowadzi do gołożerów roślin.

Próg ekonomicznej szkodliwości stonki ziemniaczanej to występowanie 1 złoża jaj na roślinie lub 15 larw na roślinie lub 1 chrząszcz na 25 roślinach.

Więcej na www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM