Na jakie odmiany buraka liściowego warto postawić?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 04 stycznia 2016 08:27

Na jakie odmiany buraka liściowego warto postawić? Interesującą propozycją stanowi odmiana o wielobarwnych ogonkach liściowych/ fot. shutterstock.com

Burak liściowy zwany inaczej boćwiną jest uprawiany w naszym kraju na niewielką skalę. Warto zainteresować się produkcją tego warzywa, z uwagi możliwość urozmaicenia asortymentu spożywanych warzyw, gdyż burak liściowy może stanowić zamiennik szpinaku, czy młodych liści buraków ćwikłowych.

Część jadalną boćwiny zwyczajnej stanowią blaszki liściowe, które w zależności od odmiany mogą być srebrzystozielone, żółtozielone, bądź nawet ciemnoczerwone. Z kolei w przypadku boćwiny kardonowej (szerokoogonkowej) częścią użytkową są zgrubiałe i mięsiste ogonki, o barwie – jasnozielonej, srebrzystobiałej, żółtej, pomarańczowej, różowej, bądź intensywnie czerwonej.

W naszym kraju często spotykaną odmianą w uprawie jest 'Lukullus' o karbowanych (pęcherzykowatych), żółtozielonych, dużych liściach i zielonkawobiałych ogonkach i nerwach liściowych. Wśród konsumentów za najsmaczniejsze uznawane są młode liście. Odmiana zdobywa popularność z uwagi na delikatny smak i dużą plenność.

Do uprawy polecana jest odmiana 'Rhubarb Chard', która tworzy wiśniowoczerwone ogonki liściowe. Natomiast liście tej odmiany są karbowane, bordowo-zielone. Interesującą propozycję stanowi także odmiana 'Bright Light' o wielobarwnych ogonkach liściowych - białych, żółtych, pomarańczowych, purpurowych, różowych, bądź czerwonych. Wytwarza jaznozielone liście podbarwione na czerwono.

Nasiona buraka liściowego pod osłonami można wysiewać w pierwszej dekadzie marca, bądź bezpośrednio do gruntu w kwietniu. Z uwagi na krótki okres wegetacji zbiór przeprowadza się przeważnie pod koniec czerwca. Liście i ogonki liściowe można przechowywać jedynie przez kilka dni w temperaturze około 0 st. C i wilgotności względnej powietrza na poziomie 90 proc.

W Polsce warzywo to zostało wyparte z uprawy przez buraka ćwikłowego, którego obecnie blaszki liściowe i ogonki są spożywane w znacznie większych ilościach. Burak liściowy jest cenionym warzywem w Chinach, a także uprawiany na większą skalę m.in. w Stanach Zjednoczonych oraz w krajach Europy Zachodniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM