Na czym polega trudność w uprawie wasabi japońskiej?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 04 listopada 2015 08:58

Na czym polega trudność w uprawie wasabi japońskiej? Wasabia uznawana jest za jedno z najdroższych warzyw na świecie/ fot. shutterstock.com

Wasabia znana inaczej jako chrzan japoński należy do rodziny Brassicaceae. Część użytkową tej rośliny stanowią korzenie, które są bardzo ostre w smaku, podobnie jak chrzan. Spożywane mogą być również liście i ogonki liściowe. Produkcja korzeni wasabi jest dość trudna, gdyż gatunek ten wymaga zapewnienia szczególnych warunków uprawowych – zarówno świetlnych, jak i wodnych.

Naturalne środowisko wasabi stanowią wilgotne doliny rzek, bądź tereny wzdłuż strumieni górskich. W Japonii korzenie tego gatunku pozyskuje się w warstwie żwiru, m.in. na zboczach stoków pokrytych cienką warstwą płynącej wody. Wasabia najlepiej rośnie i plonuje na stanowiskach zacienionych - nie toleruje nasłonecznienia.

W zależności od warunków klimatycznych z pąków pachwinowych wasabi może wyrosnąć nawet do 20 odrostów korzeniowych. W przypadku uprawy na zwykłej glebie uzyskuje się korzenie gorszej jakości, które przeważnie kierowane są jedynie do przetwórstwa. Korzenie wasabi mogą być jasnozielone, bądź ciemniejsze – w zależności od doboru odmiany.

Uprawa tego gatunku na większą skalę prowadzona jest w kilku miejscach na świecie – Japonii, Chinach, oraz na Tajwanie. Producenci w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Nowej Zelandii zainwestowali w produkcję wasabi w hydroponice. Natomiast w Europie pierwszą hodowlę korzeni rozpoczęto w Anglii.

Produkcja wasabi w innych warunkach niż naturalne wiąże się z wysokimi kosztami, co przekłada się na ceny samych korzeni. Wasabia uznawana jest bowiem za jedno z najdroższych warzyw. Korzenie stanowią tradycyjną przyprawę do przyrządzania sushi. Zaś liście i ogonki liściowe stosowane są jako dodatek do produktów spożywczych – w postaci marynowanej, bądź suszonej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM