Na co zwrócić uwagę przy doborze odmiany ogórka w uprawach pod osłonami?

Autor: www.sadyogrody.pl 24 stycznia 2017 16:04

Na co zwrócić uwagę przy doborze odmiany ogórka w uprawach pod osłonami? fot. shutterstock.com

Producenci warzyw planując uprawę muszą podjąć decyzję odnośnie doborze odmiany. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele odmian ogórka szklarniowego. Którą wybrać i jak osiągnąć sukces w uprawach pod osłonami? O czynnikach gwarantujących udane plonowanie ogórka szklarniowego mówił Wojciech Wasiak z firmy Rijk Zwaan Polska, podczas konferencji na TSW 2017.

Wojciech Wasiak zwrócił uwagę, że przy doborze odmiany warto skonsultować się ze specjalistą, który pozwoli optymalnie dobrać odmianę i wystrzec się błędu już na początku produkcji. Osiągnięcie sukcesu w uprawie nie zagwarantuje sama odmiana. Na powodzenie w produkcji składa się kilka czynników, o których należy pamiętać przy wyborze odmiany, a mianowicie – wymagania odbiorcy, termin rozpoczęcia uprawy, sposób prowadzenia roślin, a także typ obiektu szklarniowego.

Planując uprawę danej odmiany należy uwzględnić wymagania odbiorcy, które dotyczą przeważnie długości owoców czy wyglądu zewnętrznego (np. ogórki z brodawkami, bądź gładkie). Istotne znaczenie ma również smak owoców, ich jakość oraz trwałość pozbiorcza.

Przy wyborze właściwej odmiany niebagatelną rolę odgrywa również termin sadzenia roślin. Jak mówił Wojciech Wasak, nie wszystkie odmiany można przeznaczać do nasadzeń wczesnych i jesiennych. Ogórki źle reagują na niedobór światła. Istotnym elementem jest również typ szklarni, bowiem charakter wzrostu (długość międzywęźli) niektórych odmian wyklucza ich uprawę w obiektach niskich.

Uzyskanie wysokich plonów dobrej jakości uwarunkowane jest także technicznym wyposażeniem szklarni. Przede wszystkim kluczowe jest dokarmianie roślin dwutlenkiem węgla (CO2) oraz możliwość utrzymania temperatury w podłożu uprawowym w przedziale 20-24 st. C.

Prelegent zaznaczył, że przy wyborze odmiany ogórka szklarniowego znaczną rolę odgrywa również system prowadzenia uprawy. Odmiany o wysokim wigorze można uprawiać zarówno metodą „na parasol”, jak i w systemie wysokiego drutu. Odmiany typowo generatywne najczęściej uprawiane są w tym drugim systemie. - Niektóre odmiany wymagają także większego nakładu pracy, z uwagi na charakterystyczny wigor, poziom ich regeneracji, a także zagęszczenie roślin – mówił Wojciech Wasiak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM