Mularscy inwestują w ogromną szklarnię pomidorów pod Opolem

$data.author.description Autor: portalspozywczy.pl 03 grudnia 2014 13:27

Mularscy inwestują w ogromną szklarnię pomidorów pod Opolem Pod Opolem powstanie druga co do wielkości szklarnia w Europie

Udało się uzyskać porozumienie w sprawie scalenia gruntów wokół miejscowości Świerkle koło Opola - po kilku latach sporów i przepychanek. Do 2018 roku powstanie tu druga największa w Europie szklarnia. Tak duża inwestycja w uprawę pomidorów kosztować będzie ok. 400 mln zł.

Inwestorem jest Grupa Producentów Owoców i Warzyw Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski Sp. z o.o., a pieniądze pochodzą częściowo ze środków unijnych. Szklarnie zajmą powierzchnię ponad 80 hektarów. Zatrudnienie wyniesie około 900 osób.

Projekt budowy szklarni w Świerklach powstał w 2006 roku. W 2010 r. Starosta Opolski wszczął postępowanie scaleniowe gruntów położonych w obrębach Świerkle, Brzezie i Dobrzeń Wielki gmina Dobrzeń Wielki oraz w obrębie Biadacz gmina Łubniany. Uzasadnieniem wszczęcia postępowania scaleniowego był fakt posiadania większości gruntów, tj. 90 proc. terenu pod inwestycję a 10 proc. znajdowało się nadal w posiadaniu około 170-ciu gospodarzy. Ze względu na spory cały proces trwał kilka lat.

Szklarnie powstaną dzięki współpracy GPOiW Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski z jednym z BOT Elektrownia Opole SA, która dysponuje potencjałem w zakresie wolnej mocy cieplnej oraz posiada dogodne warunki skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.

"Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski" jest gospodarstwem rodzinnym założonym w 1976 roku przez Tadeusza i Marię Mularskich w miejscowości Sobienie Biskupie koło Otwocka i na dzień dzisiejszy prowadzone wspólnie z dziećmi. Obecnie firma posiada zakłady w: Sarnowie koło Będzina, Różankach okolicach Gorzowa Wlkp., Pszczynie i Sobienie Biskupie koło Warszawy. Gospodarstwo produkuje około 22 tys. ton pomidorów rocznie, 2 tys. ton jabłek, 1 tys. ton cebuli i niewielkie ilości warzyw gruntowych, które są sprzedawane na rynku polskim, i rynkach Unii Europejskiej. Tak wysokie wyniki plasują je jako największego producenta i eksportera pomidorów pod osłonami w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM