Lubelszczyzna najbardziej narażona na deficyt wody

$data.author.description Autor: Farmer.pl 05 sierpnia 2015 11:40

Lubelszczyzna najbardziej narażona na deficyt wody Obszarem szczególnie narażonym na deficyt wody jest Lubelszczyzna, a zwłaszcza jej północne rejony/ fot. shuttersttock

Jak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach, w siódmym okresie raportowania tj. od 1 czerwca do 31 lipca 2015 roku obszarem szczególnie narażonym na deficyt wody jest Lubelszczyzna, a zwłaszcza jej północne rejony. Na tym terenie notowany jest niedobór wody wynoszący od -180 do -199 mm - podaje serwis farmer.pl.

Generalnie z danych zebranych w siódmym raporcie IUNG nie stwierdzono zagrożenia wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą są jednak na większości obszarów Polski ujemne, jednakże wartości te są dla takich upraw jak: ziemniaka, warzyw gruntowych, krzewów i drzew owocowych, truskawek oraz roślin strączkowych, wyższe od wartości krytycznych.

- Bardzo niskie wartości klimatycznego bilansu wodnego występowały również w południowych obszarach województwa mazowieckiego, podlaskiego oraz lubelskiego. Wartości KBW w tych rejonach wynosiły od -160 do -179 mm. Niskie wartości KBW w dalszym ciągu występowały we wschodniej części województwa łódzkiego oraz w północnych rejonach woj. mazowieckiego i podlaskiego wynosiły od -150 do -169 mm, były one bardzo zbliżone do wartości z ubiegłego okresu sześciodekadowego. W obecnym okresie do obszarów o dużym niedoborze wody należą również północne rejony woj. świętokrzyskiego i podkarpackiego, na tych terenach deficyt wody wynosi od -150 do -169 mm – podaje prof. Andrzej Doroszewski z Instytutu.

Czytaj więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM