Kryzys na rynku ziemniaków. Wysokie zbiory wpłynęły na spadki cen

Autor: Agrobiznes w TVP 18 stycznia 2017 15:07

Kryzys na rynku ziemniaków. Wysokie zbiory wpłynęły na spadki cen Większa powierzchnia, większe plony ale tego samego nie można powiedzieć o cenach. Na ziemniakach trudno dziś zarobić. Na targowiskach dziś kosztują o kilkanaście procent mniej niż przed rokiem a w hurcie staniały jeszcze bardziej / fot. pixabay

Większa powierzchnia, większe plony ale tego samego nie można powiedzieć o cenach. Na ziemniakach trudno dziś zarobić. Na targowiskach dziś kosztują o kilkanaście procent mniej niż przed rokiem a w hurcie staniały jeszcze bardziej – informuje Agrobiznes w TVP.

Wyjątkowo blado wypadamy na tle Europy Zachodniej. Tam niesprzyjająca pogoda wpłynęła na spadek plonów co przełożyło się na wzrost cen. To drugi udany sezon dla tamtejszych plantatorów.

W Niemczech kilogram ziemniaków w sklepach najczęściej kosztuje ponad 5 zł. Blisko 4,5 zł/kg w Holandii, około 3 zł/kg w Grecji i na Litwie. U nas średnie ceny ledwo przekraczają 1 zł/kg. To efekt najbardziej zdecydowanego spośród krajów Europy Wschodniej wzrostu plonów, który szacowany jest na 40 proc.

Jaki będzie ten rok? Najprawdopodobniej powierzchnia upraw zmniejszy się do około 300 tys. hektarów a zbiory w ocenia ekspertów mogą być niższe o 5 proc.

Jesteśmy jedynym krajem europejskim, który wyraźnie ogranicza powierzchnię upraw ziemniaków. W ciągu 20 lat spadła ona prawie 6-krotnie.  

Więcej w Agrobiznesie w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM