Kiepski cebulowy sezon. Ceny dwa razy niższe niż przed rokiem

Autor: Agrobiznes w TVP 06 października 2016 14:09

Kiepski cebulowy sezon. Ceny dwa razy niższe niż przed rokiem W zeszłym roku zbiory cebuli nie były udane za to ceny wysokie. W tym jest na odwrót. / fot. shutterstock

W zeszłym roku zbiory cebuli nie były udane za to ceny wysokie. W tym jest na odwrót. Duże nasadzenia przy sprzyjającej pogodzie zaowocowały zbiorami na poziomie 630 tys. ton. To 15 proc. więcej niż w 2015 roku – informuje Agrobiznes w TVP.

Cebuli pod dostatkiem mają także inne europejskie kraje. A przy nadprodukcji i tak już niskie ceny nadal spadają. Cebula jest już dwa razy tańsza niż przed rokiem. To towar który łatwo przechować dlatego część rolników wstrzymuje się ze sprzedażą. Jednak wcale nie ma pewności, że wiosną stawki będą lepsze.

Dziś za obieraną cebulę dowiezioną do zakładów przetwórnie płacą 0,55-0,60 zł/kg. W punktach skupu cebula w łusce kosztuje zaledwie kilkanaście groszy (0,1-0,13 zł/kg). Na rynkach hurtowych skalibrowaną, pakowaną w worki można sprzedać najczęściej po 0,28-0,40 zł/kg. Wyższe ceny obowiązują tylko za cebulę dużą. 

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM