Kapusta o stożkowym kształcie podbije krajowy rynek warzyw?

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 28 września 2016 16:21

Kapusta o stożkowym kształcie podbije krajowy rynek warzyw? Nowością jest czerwona kapusta stożkowa – Tinty F1/fot. pixabay.com

Liczba dostępnych odmian kapusty głowiastej w ofertach firm handlowo-nasiennych jest bardzo duża. W ostatnim czasie znaczną popularność zyskuje kapusta stożkowa, której uprawa prowadzona jest na szeroką skalę w krajach Europy Zachodniej. Czy kapusta o stożkowych główkach podbije również polski rynek?

Odmiany o stożkowym kształcie stanowią urozmaicenie asortymentu kapusty głowiastej, a w szczególności  polecane są do spożycia w postaci surówek.  

Na krajowym rynku dostępna jest odmiana kapusty stożkowej o krótkim okresie wegetacji - Regency F1 (70 dni). Przeznaczona do bezpośredniej sprzedaży. Odmiana ta może być również przechowywana przez okres 2-3 miesięcy. Tworzy wyrównane główki o masie 1-2,5 kg, w zależności od zagęszczenia na plantacji.

Kolejna propozycją na rynek warzyw świeżych jest odmiana Monarchy F1, o nieco dłuższym okresie wegetacji ok. 85-95 dni. Stożkowe główki tej odmiany dorastają do 2-3,5 kg. Wyróżniają się dobrą trwałością polową i możliwością przechowywania do 3 miesięcy.

Nowością jest czerwona kapusta – Tinty F1 (okres wegetacji 75-90 dni). Główki tej odmiany osiągają masę 300 g -1 kg i dobrze sprawdzają się w zagęszczeniu. Intensywnie czerwone liście są cienkie i chrupiące. Odmiana ta polecana jest do spożycia na surowo w postaci sałatek. Po zbiorze główki mogą być przechowywane do 1,5 miesiąca.

Odmiana Caraflex F1 tworzy główki o kulisto-stożkowym kształcie (masa 1-2 kg). Okres wegetacji tej odmiany wynosi 80 dni. Polecana jest na rynek świeżych warzyw, spożycia w postaci surówek i sałatek, bądź krótkiego przechowywania przez okres do 2 miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA