Jakie typy sałaty warto wybrać do upraw w gruncie i pod osłonami?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 07 kwietnia 2016 08:56

Jakie typy sałaty warto wybrać do upraw w gruncie i pod osłonami? W sałacie liściowej, inaczej rozetowej również dostępne są typu użytkowe - Bowl i Lollo/ Fot. shutterstock.ocm

Sałata jest warzywem powszechnie uprawianym w naszym kraju. Wśród konsumentów największą popularność zdobyła sałata głowiasta masłowa. Jednak asortyment odmianowy jest znacznie bogatszy. Na jakie odmiany warto postawić przy uprawie tego warzywa?

Sałata głowiasta masłowa tworzy luźne rozety o liściach lekko falowanych, a ich barwa - w zależności od odmiany - może być zielona, czerwono-zielona (‘Jubilatka’), bądź o brązowo-czerwonych główkach (‘Meraviglia delle Quattro Stagioni’). Natomiast sałata krucha cechuje się sztywniejszymi, lekko piłkowanymi, przylegającymi do siebie liśćmi.

Dużym uznaniem na krajowym rynku cieszy się również Batavia, która cechuje się zielonymi liśćmi w typie sałaty kruchej, lecz o luźniejszych główkach.

Sałata liściowa w typie Bowl wykształca gęstą rozetę z lekkim wgłębieniem pośrodku. Liście są barwy jasnozielonej, bądź ciemnoczerwone, z silnie powcinanym brzegiem. Z kolei Lollo również tworzy gęstą rozetę, lecz o wzniesionych (sztywniejszych), fryzowanych brzegach liści, które mogą być jasnozielone - Lollo Bionda lub czerwonozielone, czyli Lollo Rossa.

Produkcja sałaty może być prowadzona w gruncie, jak i pod osłonami - w szklarni, bądź tunelu w różnych podłożach organicznych. Jako alternatywę do produkcji tradycyjnej stosuje się systemy hydroponiczne. System NFT wykorzystywany jest w specjalistycznych gospodarstwach ukierunkowanych m.in. na uprawę warzyw liściowych.

Sałata o różnorodnym kształcie i barwie liści stanowi idealny komponent gotowych mieszanek sałatkowych. Konsumenci często łączą różne typy sałat z innymi warzywami liściowymi, np. rukolą, endywią, roszponką, mizuną, mibuną, w celu urozmaicenia smaku spożywanych mieszanek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM