Jakie korzyści wynikają z pobudzania bulw ziemniaka przed sadzeniem?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 04 marca 2016 12:03

Jakie korzyści wynikają z pobudzania bulw ziemniaka przed sadzeniem? Pobudzanie bulw przed sadzeniem wpływa na szybszy rozwój roślin/ fot. shutterstock.com

Pobudzanie bulw przed sadzeniem nie tylko wpływa na szybszy rozwój roślin, ale też na lepsze pobieranie wody i składników pokarmowych. Zabieg ten przyspiesza termin zbioru, a także pozytywnie wpływa na wysokość plonu i jego jakość – czytamy w serwisie www.farmer.pl.

Pobudzanie zaleca się wykonać, kiedy uprawia się zarówno ziemniaki nasienne, skrobiowe czy konsumpcyjne. Zabieg ten jest łatwiejszy i szybszy w realizacji niż podkiełkowywanie (przeprowadzany dla ziemniaka wczesnego). Generalnie okres pobudzania jest krótki i ma na celu jedynie przerwanie spoczynku bulw, a także pobudzenie ich do wzrostu. Bez problemu można go przeprowadzić w każdym gospodarstwie.

Odznacza się wyższym plonem, a także zdrowotnością, mowa zwłaszcza o niższych stratach powodowanych przez zarazę i rizoktoniozę. Nie można powiedzieć, że pobudzanie nie eliminuje zagrożenia chorobami, ale dzięki niemu można znacznie obniżyć koszty ochrony, a tym samym daje oszczędności.

Do pobudzania należy przystąpić na 2-3 tygodnie przed sadzeniem ziemniaka. Ziemniaki należy umieścić np. w workach raszlowych, albo składać w pomieszczeniu w warstwie nie większej niż 50 cm. Na noc bulwy należy przykryć matą lub słomą, co zabezpieczy je przed przymrozkami.

Co ciekawe w odróżnieniu do podkiełkowywania, podczas pobudzania nie potrzebny jest dostęp do światła. Istotna jest za to temperatura, która powinna wynosić 10-12 st. C. W wyniku tego zabiegu sadzeniaki w zagłębieniach oczek kiełki długości 1-2 mm, nie wyrastającej ponad zagłębienia.

Czytaj więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM