Jaki tunel foliowy wybrać do wczesnej uprawy warzyw?

Autor: www.sadyogrody.pl 26 marca 2015 12:46

Jaki tunel foliowy wybrać do wczesnej uprawy warzyw? www.shutterstock.com

Pierwsze świeże warzywa są dostępne w sprzedaży już wczesną wiosną. Tunele foliowe zapewniają odpowiednie warunki dla wzrostu i rozwoju roślin.

Produkcję nowalijek w tunelach foliowych można rozpocząć już w marcu. Najczęściej uprawiane są  rzodkiewki, szczypiorek, sałata masłowa oraz szpinak.

Przy wyborze tunelu foliowego warto zwrócić uwagę na konstrukcję. –Tunele ogrodnicze wykonane z rurek PVC pod wpływem ciepła uwalniają bardzo szkodliwe dla zdrowia dioksyny – jedne z najbardziej toksycznych związków chemicznych. Lepszym rozwiązaniem są tunele foliowe wykonane z elementów stalowych, szczególnie ocynkowanych ogniowo. Są one również bardziej odporne na korozję – mówi Boris Karapetyan, z firmy Krosagro. 

Tunele foliowe są tańsze w utrzymaniu i łatwiejsze w montażu oraz demontażu. Nie wymagają demontowaniana  podczas okresu zimy, gdyż są odporne na skrajnie wysokie i niskie temperatury. Tunel foliowy powinien być zlokalizowany w słonecznej i nienarażonej na silny wiatr części warzywniaka.

Aby skrócić czas oczekiwania na pierwsze zbiory należy wybrać odmiany, które szybko wydadzą plon, a także są odporne na choroby. Do wczesnej uprawy rzodkiewki polecane są odmiany m.in. Krakowianka, Lucynka, Opolanka, Śnieżka albo Silesia. We wczesnej uprawie kalarepy w tunelu foliowym najlepiej sprawdzają się odmiany tj., Dvorsky oraz Gabi. W tym samym okresie produkowane są również brokuły odmiany  Sebastian, Wiarus czy Colone.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM