PARTNER SERWISU

Jaki tunel foliowy wybrać do wczesnej uprawy warzyw?

Autor: www.sadyogrody.pl 26 marca 2015 12:46

Jaki tunel foliowy wybrać do wczesnej uprawy warzyw? www.shutterstock.com

Pierwsze świeże warzywa są dostępne w sprzedaży już wczesną wiosną. Tunele foliowe zapewniają odpowiednie warunki dla wzrostu i rozwoju roślin.

Produkcję nowalijek w tunelach foliowych można rozpocząć już w marcu. Najczęściej uprawiane są  rzodkiewki, szczypiorek, sałata masłowa oraz szpinak.

Przy wyborze tunelu foliowego warto zwrócić uwagę na konstrukcję. –Tunele ogrodnicze wykonane z rurek PVC pod wpływem ciepła uwalniają bardzo szkodliwe dla zdrowia dioksyny – jedne z najbardziej toksycznych związków chemicznych. Lepszym rozwiązaniem są tunele foliowe wykonane z elementów stalowych, szczególnie ocynkowanych ogniowo. Są one również bardziej odporne na korozję – mówi Boris Karapetyan, z firmy Krosagro. 

Tunele foliowe są tańsze w utrzymaniu i łatwiejsze w montażu oraz demontażu. Nie wymagają demontowaniana  podczas okresu zimy, gdyż są odporne na skrajnie wysokie i niskie temperatury. Tunel foliowy powinien być zlokalizowany w słonecznej i nienarażonej na silny wiatr części warzywniaka.

Aby skrócić czas oczekiwania na pierwsze zbiory należy wybrać odmiany, które szybko wydadzą plon, a także są odporne na choroby. Do wczesnej uprawy rzodkiewki polecane są odmiany m.in. Krakowianka, Lucynka, Opolanka, Śnieżka albo Silesia. We wczesnej uprawie kalarepy w tunelu foliowym najlepiej sprawdzają się odmiany tj., Dvorsky oraz Gabi. W tym samym okresie produkowane są również brokuły odmiany  Sebastian, Wiarus czy Colone.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

PARTNER SERWISU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM