Jak uzyskać dobre wyniki z uprawy fasolnika chińskiego w Polsce?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 02 lutego 2016 15:06

Jak uzyskać dobre wyniki z uprawy fasolnika chińskiego w Polsce? Strąki fasolnika oceniane są jako smaczniejsze od fasoli szparagowej/ fot. shutterstock.com

Fasolnik chiński należy do grupy warzyw wybitnie ciepłolubnych. Dlatego w warunkach klimatycznych Polski najbardziej opłacalna staje się uprawa pod osłonami. Przez konsumentów strąki fasolnika oceniane są jako smaczniejsze od fasoli szparagowej.

W ofertach firm handlowo-nasiennych dostępne są odmiany tyczne fasolnika, a także karłowe (pokrój krzaczasty). W przypadku uprawy odmian tycznych strąki mogą osiągać długość nawet ponad 100 cm, zaś formy karłowe przeważnie osiągają do 30 cm długości. W zależności od doboru odmiany strąki są barwy żółtozielonej, purpurowej, bądź ciemnoczerwonej.

Fasolnik chiński cechuje się znacznie wyższymi wymaganiami termicznymi niż fasola zwykła. Nie toleruje niskiej temperatury. Dla szybkiego wzrostu i dobrego plonowania niezbędna jest intensywne nasłonecznienie. Pod uprawę tego warzywa warto przeznaczać gleby żyzne i zasobne w próchnicę, gliniasto-piaszczyste, o odczynie obojętnym, bądź lekko kwaśnym. Orientacyjne dawki nawozów wynoszą (kg/ha) 30-50 kg N, 70-90 kg P2O5, 80-120 kg K2O.

Aby osiągnąć dobre wyniki z uprawy tego warzywa w naszych warunkach klimatycznych, warto postawić na produkcję pod osłonami. Wysiew nasion przeprowadza się na ogół z początkiem maja. Przyspieszenie plonowania o około 2 tygodnie umożliwia uprawa fasolnika z rozsady. Zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się do odchwaszczania, nawożenia i nawadniania plantacji, a także ochronie przed chorobami i szkodnikami (przędziorki, mszyce).

Zbiór strąków fasolnika chińskiego przeprowadza się sukcesywnie w miarę ich dorastania (lipiec), aż do pierwszych przymrozków. Z jednej rośliny można zebrać około 40 strąków. Część użytkową fasolnika należy przeznaczać do bezpośredniej sprzedaży lub spożycia, gdyż okres przechowywania tego warzywa wynosi jedynie 7-10 dni w warunkach obniżonej temperatury.

Fasolnik chiński nie zdobył większego zainteresowania wśród polskich producentów. Największe ośrodki produkcyjne tego warzywa zlokalizowane są w Chinach i Tajlandii, gdzie fasolnik cieszy się dużym uznaniem. W krajach europejskich m.in. w Holandii i Francji warzywo to uprawiane jest pod osłonami. Strąki fasolnika można spożywać na surowo, bądź po obróbce termicznej. Ciekawą propozycję dla konsumentów stanowią również w postaci marynowanej i suszonej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM