Jak to robią za granicą? Redakcja z wizytą u producentów warzyw w Belgii i Holandii (foto+video)

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 23 czerwca 2017 09:48

Dziennikarz Portalspozywczy.pl oraz Sadyogrody.pl odwiedził producentów warzyw w Belgii i Holandii. Zarówno park maszynowy, jak i technologie stosowane w zakładach, które odwiedziliśmy, nie odbiegają od rozwiązań stosowanych w polskim przemyśle owocowo-warzywnym. Warto jednak zwrócić uwagę na podejmowane przez organizacje branżowe w Holandii działania marketingowe, a także powszechnie stosowane systemy znakowania oraz śledzenia produktu.

9 czerwca odwiedziliśmy siedzibę ZON fruit & vegetables w holenderskim Venlo. Założona w 1915 roku organizacja, oprócz sprzedaży, zajmuje się logistyką, konfekcjonowaniem oraz kontrolą jakości owoców i warzyw skupowanych od 220 dostawców. Głównymi odbiorcami produktów ZON są sieci handlowe, m.in. Edeka i Lidl, oraz sektor foodservice. ZON zarządza 130-hektarowym terenem o nazwie ‘Fresh Park Venlo’, gdzie znajdują się należące do spółki zakłady konfekcjonowania owoców i warzyw, magazyny, a także siedziby kilku innych firm zajmujących się sprzedażą produktów świeżych i chłodzonych.

W 2016 roku obroty grupy ZON wyniosły 295 mln euro. Grupa zatrudnia 130 pracowników i zrzesza 220 producentów warzyw i owoców. ZON współpracuje nie tylko z producentami z Holandii, ale posiada także plantacje w Niemczech i Hiszpanii. Sztandarowymi produktami eksportowymi ZON są pomidory i papryka, ale grupa sprzedaje także m.in. rabarbar, marchew i ogórki.

Wszystkie produkty sprzedawane przez ZON oznaczane są unikalnym kodem umieszczanym zarówno na palecie, skrzynce, jak i na etykiecie pojedynczego opakowania. System pozwala konsumentowi na sprawdzenie pochodzenia produktu za pomocą smartfona i prześledzenie jego drogi od szklarni na półkę sklepową. Dzięki znakowaniu w razie potrzeby ZON może w krótkim czasie zidentyfikować i wycofać określoną, niewielką partię towaru ze sklepów.

Przedstawiciele ZON – dyrektor finansowy Ari Franken i dyrektor Centrum Produkcji Świeżej Richard Schouten opowiedzieli o działaniach marketingowych podejmowanych przez holenderską branżę owocowo-warzywną. Najnowszy projekt to warta 400 tys. euro kampania organizacji branżowej GroentenFruit Huis, której członkiem jest ZON. Do akcji pod hasłem 'Ga voor Kleur' ("Podążaj za kolorem") zaangażowano znanych z programów telewizyjnych kucharzy i specjalistów ds. żywienia dzieci i młodzieży. Celem akcji jest zahamowanie spadku spożycia owoców i warzyw oraz spopularyzowanie ich jako zdrowych przekąsek.

 

 

Głównym motywem kampanii 'Ga voor kleur' jest podkreślenie różnorodności kolorów owoców i warzyw. Akcji towarzyszą tygodnie tematyczne (biały, czerwony, żółty, zielony, itp.), w ramach których zachęca się konsumentów do dodawania aktualnego koloru do codziennie spożywanych posiłków. Przeprowadzone w Holandii badania wykazały, że konsumenci chętniej jedzą owoce i warzywa gdy otrzymują je na talerzu jako dodatek do zamawianej w restauracji potrawy. 

Podobnie jak w Polsce, także w Holandii na rynek owoców i warzyw silnie oddziałuje trend prozdrowotny rozumiany jako poszukiwanie przez konsumentów zdrowych przekąsek, a z drugiej strony trend convenience, tj. rosnący popyt na przekąski do spożycia „w biegu”. Holenderska branża owocowo-warzywna duże nadzieje wiąże także z dynamicznym rozwojem kanału foodservice.

Kilka kilometrów od siedziby ZON, w Grubbenvorst, znajdują są szklarnie należące do Westburg BV, rodzinnej firmy prowadzonej przez braci: Basa i Tona van Leeuwen, którzy kontynuują działalność założoną w 1979 roku przez ich ojca. Westburg BV specjalizuje się w produkcji pomidorów. Firma dysponuje trzema szklarniami o łącznej powierzchni 14 ha, z których uzyskuje rocznie 4,5 tys. ton czerwonych i żółtych pomidorów koktajlowych odmian cherry i baby plum. W Westburg BV z 1 mkw. pozyskuje się średnio 32 kg pomidorów. Westburg BV całość swojej produkcji sprzedaje poprzez organizację ZON.

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM