IUNG: Przybywa upraw których plony będą niższe o 20 proc. z powodu suszy

Autor: www.sadyogrody.pl/www.iung.pulawy.pl 08 lipca 2016 08:10

IUNG: Przybywa upraw których plony będą niższe o 20 proc. z powodu suszy Według czwartego raportu IUNG-PIB susza rolnicza w obecnym okresie sześciodekadowym pogłębia się/ fot. shutterstock.com

Według czwartego raportu IUNG, susza w obecnym okresie sześciodekadowym pogłębia się, obejmując coraz większe obszary, przybywa upraw których plony będą niższe o 20 proc. z powodu suszy na obszarze gminy w tym roku w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

W okresie sześciodekadowym od 1 maja do 30 czerwca 2016 r. wartości klimatycznego bilansu wodnego za pomocą których wyznaczana jest susza, są niższe średnio o 16 mm w stosunku do poprzedniego okresu. W okresie od 1 maja do 30 czerwca br. susza występowała wśród sześciu upraw.

Zagrożenie suszą występuje w 428 gminach (17,27 proc. gmin Polski), na powierzchni 4,04 proc. gruntów ornych skupionych w 10 województwach: kujawsko-pomorskim, mazowieckim, wielkopolskim, łódzkim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim, warmińsko-lubelskim, lubuskim, dolnośląskim.

Susza tak jak w poprzednim okresie sześciodekadowym nadal występuje w uprawach krzewów owocowych, odnotowano ją w trzech województwach w 24 gminach kraju (zwiększenie zagrożenia suszą o 4 gminy względem poprzedniego okresu sześciodekadowego). Susza wśród tych upraw występuje w 0,97 proc. gmin Polski (zwiększenie zagrożenia suszą o 0,16 punktów procentowych względem poprzedniego okresu sześciodekadowego), na powierzchni 0,07 proc. gruntów ornych.

Susza występuje także w uprawach truskawek, odnotowano ją w jednym województwie w 1 gminie Polski w 0,04 proc. gmin kraju, na powierzchni 0,00 proc. gruntów ornych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM