IERiGŻ: Zakładamy, że tegoroczne zbiory warzyw będą wyższe

Autor: www.sadyogrody.pl/ www.portalspozywczy.pl 25 lipca 2016 14:34

IERiGŻ: Zakładamy, że tegoroczne zbiory warzyw będą wyższe Bożena Nosecka, ekspertka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej / fot. Żelazna Studio

- W ubiegłym roku na rynku warzyw gruntowych była katastrofa. Wszystko przez suszę. GUS szacował spadek zbioru warzyw gruntowych w 2015 r. nawet o 18 proc. mniejsze. W Europie warunki były równie słabe – mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Bożena Nosecka, ekspertka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Paradoksalnie w sezonie 2015/16 o wiele więcej wyeksportowaliśmy mrożonych warzyw, mimo, że produkcja spadła. - Okazało się, że w 2014/15 były dobre zbiory, eksport do Rosji przez embargo stanął, a zakłady zostały z zapasami. Więcej warzyw mrożonych sprzedano do Afryki Północnej. W sezonie 2015/16,  poza Białorusią, ceny warzyw ładnie wzrosły – mówi Bożena Nosecka.

Z kolei w tym sezonie nie ma zapasów, wszystko zostało wysprzedane. - Obecnie mamy do czynienia z dużym popytem w Europie, bo tam również nie ma zapasów. Należy się spodziewać dalszego dużego popytu zakładów na warzywa – dodaje ekspertka IERiGŻ.

- Przewiduje się, że tegoroczne zbiory będą wyższe niż w 2015 r., bowiem dotychczaowe warunki pogodowe dla uprawy warzyw były korzystne. Ceny mrożonych wrzyw najpierw spadną, ale nie w sposób znaczący, ze względu na to, ze wchodzimy w sezon bez dużych zapasów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM