Holandia: Zbiory ziemniaków będą wyższe niż prognozowano

Autor: www.freshplaza.com/www.sadyogrody.pl 28 października 2015 14:42

Holandia: Zbiory ziemniaków będą wyższe niż prognozowano Holandia jest największym producentem i eksporterem ziemniaków w Unii Europejskiej/ fot. shutterstock

Holandia jest największym producentem i eksporterem ziemniaków w Unii Europejskiej. Według specjalistów tegoroczne zbiory mogą być wyższe niż prognozowano, a jeśli tak się stanie będzie to miało wpływ nie tylko na rynek unijny, ale także światowy – podaje freshplaza.com.

Na przełomie sierpnia i września prognozy dotyczące zbiorów były pesymistyczne. Jednak pogoda zmieniła się co pozytywnie wpłynęło na jakość i wielkość plonów.

Fakt, że dostępność ziemniaków w tym kraju jest większa sprawił, że zmieniła się sytuacja cenowa. Jednak ceny, mimo zwyżki nadal są wyższe niż w zeszłym roku. W ofertach eksportowych nie przekraczają poziomu 6,50 euro/25kg. Dużo zależy również od eksportu, który rozpoczął się także do Europy Wschodniej i Środkowej.

Holandia, Belgia i Francja są krajami, w których zbiory będą wyższe niż wskazywały to prognozy letnie. W dalszym ciągu szacuje się ogólny spadek produkcji w Europie w porównaniu do zeszłego roku, a w krajach takich jak Czechy i Polska odnotowano duży spadek produkcji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM