GUS szacuje: Tegoroczne zbiory ziemniaków będą o 31 proc. większe

Autor: www.sadyogrody.pl/GUS 29 września 2016 14:37

GUS szacuje: Tegoroczne zbiory ziemniaków będą o 31 proc. większe Na podstawie wstępnych wyników badania struktury gospodarstw rolnych powierzchnię uprawy ziemniaków ocenia się na ponad 0,3 mln ha. / fot. shutterstock

Warunki wegetacji – od posadzenia do połowy czerwca były niezbyt korzystne dla uprawy ziemniaków. Występujące w drugiej połowie czerwca i w lipcu opady deszczu znacznie poprawiły stan plantacji ziemniaków, zwłaszcza odmian późniejszych i później posadzonych - informuje Główny Urząd Statystyczny.

Z uwagi na nierównomierny rozkład opadów, różny poziom agrotechniki i warunki glebowe stan plantacji jest zróżnicowany regionalnie. Szacuje się, że w bieżącym roku nastąpił w kraju niewielki wzrost powierzchni uprawy ziemniaków, głównie z powodu zwiększonego zapotrzebowania surowcowego przemysłu skrobiowego oraz korzystnej koniunktury na rynku ziemniaków jadalnych w ubiegłym sezonie (wysokie ceny za ziemniaki jadalne).

Na podstawie wstępnych wyników badania struktury gospodarstw rolnych powierzchnię uprawy ziemniaków ocenia się na ponad 0,3 mln ha. Ocenia się, że plony ziemniaków w bieżącym roku wyniosą 259 dt/ha i będą większe od ubiegłorocznych o ok. 49 dt/ha tj. o 23 proc. Zbiory ziemniaków szacuje się na ok. 8,3 mln t tj. więcej od zbiorów ubiegłorocznych o 31 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM