GUS: Majowe ochłodzenie ma niekorzystny wpływ na wzrost warzyw

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl/ GUS 31 maja 2016 15:07

GUS: Majowe ochłodzenie ma niekorzystny wpływ na wzrost warzyw fot. shutterstock

Według wstępnych szacunków GUS, stan i zaawansowanie wegetacji drzew i krzewów owocowych jest bardzo zróżnicowany w zależności od rejonu kraju, gatunku i odmiany. Na ogół nie zanotowano jednak istotnych strat. Z uwagi na niskie temperatury siewy warzyw do gruntu rozpoczęły się na ogół w terminie późniejszym w porównaniu do roku ubiegłego. W znacznej części kraju chłody panujące w kwietniu i w maju, zimne noce a także brak słońca niekorzystnie wpłynęły na wzrost warzyw.

Zróżnicowane w zależności od rejonu kraju warunki agrometeorologiczne wpłynęły na różny stopień zaawansowania siewów oraz wschodów warzyw gruntowych. Zaopatrzenie w nasiona warzyw, nawozy oraz środki ochrony roślin było przeważnie wystarczające.

Z uwagi na niskie temperatury siewy warzyw do gruntu rozpoczęły się na ogół w terminie późniejszym w porównaniu do roku ubiegłego. Jedynie w południowo-zachodniej części kraju do siewów przystąpiono nieco wcześniej - informuje GUS.

Warunki podczas siewów i wschodów roślin warzywniczych były bardzo zróżnicowane. W niektórych częściach kraju zanotowano początkowo brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie. Zapasy wody po zimie były niewielkie z uwagi na ubiegłoroczną suszę i brak opadów śniegu. Późniejsze opady deszczu poprawiły nieco stan uwilgotnienia gleby. Na wielu plantacjach pierwsze wschody roślin były utrudnione także ze względu na niskie temperatury występujące nocą. W celu przyspieszenia wschodów część warzyw została przykryta włókniną lub niską folią.

Tylko w niektórych rejonach zaobserwowano zdecydowanie korzystne warunki dla siewu i rozwoju warzyw oraz ich dość wyrównane wschody. W znacznej części kraju chłody panujące w kwietniu i w maju, zimne noce oraz brak słońca niekorzystnie wpłynęły na wzrost warzyw.

Stan większości plantacji truskawek jest dobry, pomimo znacznego osłabienia po poprzednim sezonie. Przy sprzyjających warunkach dalszej wegetacji, można spodziewać się dobrych zbiorów tego gatunku owoców.

Plonowanie warzyw będzie zależało od przebiegu warunków podczas dalszej wegetacji. Na plantacjach, które nie są nawadniane, zależeć będzie od obfitości opadów w kolejnych miesiącach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM