Ekspertka IERiGŻ ocenia sezon zbiorów owoców i warzyw 2016

Autor: www.sadyogrody.pl 29 listopada 2016 08:44

Ekspertka IERiGŻ ocenia sezon zbiorów owoców i warzyw 2016 Dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB/ fot. Żelazna studio

- W tym sezonie zbiory warzyw były wyższe o 17 proc. ale trzeba pamiętać, że jest to wzrost odniesiony do bardzo niskiego poziomu zbiorów w roku 2015 r., kiedy z kolei mieliśmy spadek zbiorów o 18 proc. wynikający z suszy sierpniowej. W tym roku w zasadzie wróciliśmy do poziomu zbiorów z 2014 r. Warunki przez większą część sezonu były korzystne w odniesieniu w zasadzie do wszystkich gatunków - mówiła w czasie debaty rynkowej w ramach konferencji "Sady i ogrody na Narodowym" dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB.

Z kolei w owocach największy wzrost nastąpił w malinach, jednak tu miała miejsce taka sama sytuacja jak w przypadku warzyw – susza sierpniowa spowodowała głęboki spadek zbiorów a tym roku nastąpiło niejako odbicie do poziomu z roku 2014 r.

- Bieżący sezon jest udany z punktu widzenia zbiorów z punktu widzenia cen jest dokładnie odwrotnie - mówiła podczas konferencji Bożena Nosecka.

I dodała, że ceny skupu warzyw zarówno kierowanych do przetwórstwa jak i do konsumpcji były zdecydowanie niższe w stosunku do bardzo wysokich ubiegłorocznych, więc może być wrażenie że nastąpił głęboki spadek a był to po prostu powrót cen do przeciętnego poziomu roku 2014 - mówiła ekspertka IERiGŻ.

W przypadku owoców wzrost cen wystąpił tylko w odniesieniu do truskawek, których zbiory były niższe niż w roku 2015 r. – ze względu na przyspieszenie zbiorów - brak opadów deszczu spowodował skrócenie okresu zbiorów i zmniejszenie produkcji a w konsekwencji wzrost cen. Zdaniem Bożeny Noseckiej na dobre ceny truskawek kierowanych do przetwórstwa wpływ miały również bardzo niskie zapasy mrożonych truskawek na rynku europejskim.

- Nastąpił również spadek cen malin – tego spodziewaliśmy się jeszcze przed sezonem. Na ceny malin ma ogromny wpływ to, co dzieje się na rynku światowym. Bardzo wysokie ceny malin w ostatnich trzech sezonach spowodowały, że rynek był już zmęczony wysokimi cenami przetworów z malin i malin mrożonych. Spadek cen był więc oczekiwany. Z kolei w czarnej porzeczce ma miejsce czwarty rok bardzo niskiej opłacalności produkcji tych owoców.  Jesteśmy największym na świecie producentem tych owoców i eksporterem przetworów z tych owoców a ceny wykazują największe wahliwości. Popyt na te owoce nie jest duży. Trzeba zrobić ogromną pracę organiczną, żeby spowodować zwiększenie zapotrzebowanie na te owoce. Zakłady mają jeszcze zapasy niesprzedanych owoców sprzed paru lat - zaznaczyła ekspertka IERiGŻ.

Fatalna sytuacja miała miejsce również w aronii. Zdaniem Bożeny Noseckiej ceny jabłek są również zdecydowanie niższe niż w ubiegłym sezonie. Ceny koncentratu spadły na rynkach światowych, w zeszłym sezonie kosztował 1,10 Euro/kg obecnie ok. 0,85 Euro/kg. 

Zdaniem Bożeny Noseckiej borówka jeszcze dwa trzy lata będzie się rozwijać. - Dużo osób sadzi borówkę, produkcja się systematycznie zwiększa Jesteśmy największym producentem borówki w Europie, trzecim na świecie. Jeśli w dalszym ciągu te nasadzenia będą się zwiększać w takim tempie to nastąpi wreszcie nasycenie rynku. Trzeba nastawiać się na eksport a to z kolei wymaga działań poza cenowych - zapewniała Bozena Nosecka.

 

Pani Bożena Nosecka była prelegentką debaty rynkowej zatytułowanej "Kondycja polskiego sadownictwa i warzywnictwa" w ramach II edycji konferencji "Sady i ogrody na Narodowym", która miała miejsce 22 listopada.

Tegoroczna edycja konferencji Farmera „Narodowe wyzwania w rolnictwie na Narodowym” zgromadziła ponad 1000 zainteresowanych tematami rolniczymi słuchaczy, w konferencji „Sady i Ogrody na Narodowym” uczestniczyło ponad 200 osób, w jubileuszowej gali udział wzięło ponad 250 gości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM