Duży spadek cen papryki i ogórków gruntowych

Autor: Wioleta Sobczak; www.sadyogrody.pl 23 lipca 2015 08:11

Duży spadek cen papryki i ogórków gruntowych Spadają ceny papryki i ogórków gruntowych/ fot. shutterstock

Lipiec to miesiąc w którym rozpoczyna się sezon zbiorów polskiej papryki uprawianej pod osłonami. Warzywo to z rodzimej produkcji będzie dostępne na rynku aż do późnej jesieni. Co przyniesie tegoroczny sezon? Jak będą kształtowały się ceny tych warzyw?

W połowie lipca plantatorzy papryki uprawianej pod osłonami sprzedają swoje plony, na Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym SA Bronisze za paprykę czerwoną mogli otrzymać w sprzedaży hurtowej 5-6 zł/kg. Producenci sprzedający paprykę zieloną za kilogram otrzymywali cenę ok. 2 zł.

Niestety zwiększająca się podaży tego gatunku warzyw na runku przyczyniła się do obniżenia ich ceny. 20 lipca na tym samym rynku hurtowym wywoławcza cena papryki czerwonej wahała się w granicach 4 zł/kg. W przypadku papryki czerwonej ok. 1,5 zł/kg. Spadku ceny papryki nie odczuwają jednak konsumenci. W sprzedaży detalicznej ceny te nie uległy dużej zmianie i kształtują się na poziomie 8-10 zł/kg w przypadku papryki czerwonej oraz 4-5 zł/kg w przypadku papryki zielonej.

Spadek cen odczuli również producenci ogórków gruntowych. W dniach od 16-20 lipca ich ceny spadły o ponad połowę. W drugim tygodniu lipca na Warszawskim Rynku Hurtowym ceny ogórków gruntowych (drobnych) wahały się w granicach 2,5-3,00 zł/kg. 20 lipca za kilogram tej samej klasy ogórki producenci mogli otrzymać jedynie 1,3-1,5 zł. Podobnie jak w przypadku papryki zmiana ta nie mam odzwierciedlenia w sprzedaży detalicznej. 20 lipca konsumenci chcąc kupić kilogram ogórków (o tych samych parametrach) w sklepie warzywnym lub na bazarze musieli zapłacić w granicach od 4,00zł/kg do 4,50 zł/kg.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM