Dobra passa producentów szparaga. Rosnąca podaż nie wpłynie na spadek cen (zdjęcia)

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 09 marca 2017 10:24

- Za popularnością szparaga przemawiają czynniki ekonomiczne. Patrząc na notowania – uprawa szparagów jest drugą po borówce, za którą plantatorzy uzyskują najwyższe ceny. Krajowe spożycie szparaga stale rośnie i nie sądzę, by zbyt wysoka podaż zachwiała ceną – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Marian Jakobsze, prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga (PZPS).

7 marca br. w Nowym Tomyślu odbyła się XX Międzynarodowa Konferencja Szparagowa, zorganizowana przez Polski Związek Producentów Szparaga, Katedrę Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz powiat nowotomyski. Podczas tegorocznego spotkania można było zaobserwować, że w Polsce przybywa producentów szparaga. Niewątpliwie tak duże zainteresowanie uprawą tego warzywa wynika z utrzymujących się na dość wysokim poziomie cen, a co za tym idzie – opłacalności produkcji. W ocenie Mariana Jakobsze, powierzchnia krajowych upraw szparaga będzie w dalszym ciągu wzrastać, lecz zwiększająca się podaż nie spowoduje spadku cen. Dzięki stale rosnącemu popytowi na szparagi w Polsce.

Prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga zaznaczył, że tegoroczne zbiory zapowiadają się na dobrym poziomie i nie przewiduje problemów ze słabą jakością szparagów. - Zachodnia cześć Polski była bez okrywy śnieżnej, z pewnością jakieś problemy wystąpiłyby, gdyby temperatury spadły poniżej 15 st. C, ale takich nocy akurat było niewiele – dodał.

Pierwsze szparagi z gruntu prawdopodobnie będą dostępne na rynku około 20 kwietnia, w zależności od przebiegu warunków pogodowych w pierwszej dekadzie miesiąca.

Podczas zorganizowanej konferencji dr Michał Trzęsowski z Katedry Ekonomii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu omówił aktualną sytuację ekonomiczną krajowej produkcji szparaga. – Rosnąca konsumpcja szparagów na rynku wewnętrznym zaczyna konkurować z eksportem. Dość istotnie zmienia się również struktura – odchodzimy od szparagów białych na rzecz zielonych. Pozytywnym aspektem jest również postępująca globalizacja polskiego rynku szparagów i wzrastające procesy koncentracji i profesjonalizacji produkcji – mówił dr Trzęsowski.

Prelegent zaznaczył, że decydujący wpływ na rynek szparaga (wielkość i jakość zbiorów) mają  zmienne warunki pogodowe, a przede wszystkim przymrozki, co znajduje odzwierciedlenie w cenach. – Średnia hurtowa cena kilograma szparagów w 2016 roku była o ponad 20 proc. wyższa od średniej pięcioletniej z lat 2012-2016. Na Wielkopolskiej Giełdzie Rolno-Ogrodniczej S.A. w Poznaniu w kwietniu średnia hurtowa cena kształtowała się na poziomie 22,50 zł/kg, a w kolejnych miesiącach: maj - 11,05 zł/kg, czerwiec 9,80 zł/kg (maj-czerwiec 10,43 zł/kg). Wzrost cen był wynikiem mniejszej podaży i wysokiego popytu – tłumaczył.

Dodał, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat nastąpiło wyhamowanie tendencji wzrostowej eksportu, przy jednoczesnym wzroście importu, co skutkowało pogorszeniem salda wymiany o 40 proc. Wielkość dostaw szparaga systematycznie rośnie, co również tłumaczy się wzrastającym zapotrzebowaniem rynku. Kluczowymi dostawcami szparagów do Polski są Niemcy, Hiszpania, Włochy, Peru, Portugalia (w mniejszym stopniu Meksyk i Grecja). Największy import ma miejsce w miesiącach kwiecień- maj, a więc w okresie pierwszej podaży krajowego szparaga na rynek (czerwiec- lipiec wielkość dostaw mniejsza). Z kolei głównymi odbiorcami polskich szparagów są kraje takie jak Niemcy, Holandia, oraz Wielka Brytania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM