PARTNER SERWISU

Dobra passa producentów szparaga. Rosnąca podaż nie wpłynie na spadek cen (zdjęcia)

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 09 marca 2017 10:24

- Za popularnością szparaga przemawiają czynniki ekonomiczne. Patrząc na notowania – uprawa szparagów jest drugą po borówce, za którą plantatorzy uzyskują najwyższe ceny. Krajowe spożycie szparaga stale rośnie i nie sądzę, by zbyt wysoka podaż zachwiała ceną – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Marian Jakobsze, prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga (PZPS).

7 marca br. w Nowym Tomyślu odbyła się XX Międzynarodowa Konferencja Szparagowa, zorganizowana przez Polski Związek Producentów Szparaga, Katedrę Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz powiat nowotomyski. Podczas tegorocznego spotkania można było zaobserwować, że w Polsce przybywa producentów szparaga. Niewątpliwie tak duże zainteresowanie uprawą tego warzywa wynika z utrzymujących się na dość wysokim poziomie cen, a co za tym idzie – opłacalności produkcji. W ocenie Mariana Jakobsze, powierzchnia krajowych upraw szparaga będzie w dalszym ciągu wzrastać, lecz zwiększająca się podaż nie spowoduje spadku cen. Dzięki stale rosnącemu popytowi na szparagi w Polsce.

Prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga zaznaczył, że tegoroczne zbiory zapowiadają się na dobrym poziomie i nie przewiduje problemów ze słabą jakością szparagów. - Zachodnia cześć Polski była bez okrywy śnieżnej, z pewnością jakieś problemy wystąpiłyby, gdyby temperatury spadły poniżej 15 st. C, ale takich nocy akurat było niewiele – dodał.

Pierwsze szparagi z gruntu prawdopodobnie będą dostępne na rynku około 20 kwietnia, w zależności od przebiegu warunków pogodowych w pierwszej dekadzie miesiąca.

Podczas zorganizowanej konferencji dr Michał Trzęsowski z Katedry Ekonomii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu omówił aktualną sytuację ekonomiczną krajowej produkcji szparaga. – Rosnąca konsumpcja szparagów na rynku wewnętrznym zaczyna konkurować z eksportem. Dość istotnie zmienia się również struktura – odchodzimy od szparagów białych na rzecz zielonych. Pozytywnym aspektem jest również postępująca globalizacja polskiego rynku szparagów i wzrastające procesy koncentracji i profesjonalizacji produkcji – mówił dr Trzęsowski.

Prelegent zaznaczył, że decydujący wpływ na rynek szparaga (wielkość i jakość zbiorów) mają  zmienne warunki pogodowe, a przede wszystkim przymrozki, co znajduje odzwierciedlenie w cenach. – Średnia hurtowa cena kilograma szparagów w 2016 roku była o ponad 20 proc. wyższa od średniej pięcioletniej z lat 2012-2016. Na Wielkopolskiej Giełdzie Rolno-Ogrodniczej S.A. w Poznaniu w kwietniu średnia hurtowa cena kształtowała się na poziomie 22,50 zł/kg, a w kolejnych miesiącach: maj - 11,05 zł/kg, czerwiec 9,80 zł/kg (maj-czerwiec 10,43 zł/kg). Wzrost cen był wynikiem mniejszej podaży i wysokiego popytu – tłumaczył.

Dodał, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat nastąpiło wyhamowanie tendencji wzrostowej eksportu, przy jednoczesnym wzroście importu, co skutkowało pogorszeniem salda wymiany o 40 proc. Wielkość dostaw szparaga systematycznie rośnie, co również tłumaczy się wzrastającym zapotrzebowaniem rynku. Kluczowymi dostawcami szparagów do Polski są Niemcy, Hiszpania, Włochy, Peru, Portugalia (w mniejszym stopniu Meksyk i Grecja). Największy import ma miejsce w miesiącach kwiecień- maj, a więc w okresie pierwszej podaży krajowego szparaga na rynek (czerwiec- lipiec wielkość dostaw mniejsza). Z kolei głównymi odbiorcami polskich szparagów są kraje takie jak Niemcy, Holandia, oraz Wielka Brytania.

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

PARTNER SERWISU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI