Czy sałata łodygowa zdobędzie popularność na polskim rynku?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 25 stycznia 2016 16:12

Czy sałata łodygowa zdobędzie popularność na polskim rynku? ałata łodygowa jest dość nietypową odmianą botaniczną tego gatunku/ fot. shutterstock.com

Sałata łodygowa jest dość unikalną odmianą botaniczną tego gatunku, bowiem część użytkową stanowi łodyga, a nie w porównaniu do tradycyjnej sałaty - rozeta liści. Niegdyś w okolicach Krakowa warzywo to uprawiano na większą skalę. Czy sałata łodygowa może zdobyć ponowne uznanie na polskim rynku?

Sałata łodygowa znana inaczej jako sałata szparagowa, tworzy łodygę długości około 50 cm, z której wyrastają liście w formie rozety. Niegdyś uprawa tego warzywa była rozpowszechniona w okolicach Krakowa, stąd też inna nazwa - 'głąbik krakowski'. Obecnie największe ośrodki produkcyjne sałaty łodygowej zlokalizowane są w Chinach.

Sałata łodygowa dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Optymalna temperatura dla dobrego plonowania mieści się w zakresie 18-22 st. C. Preferuje gleby przepuszczalne, zasobne w próchnicę i wilgotne, o pH 6,5–7,0. Uprawę tego warzywa zaleca się w pierwszym, bądź drugim roku po nawożeniu organicznym. Orientacyjne dawki (kg/ha) nawozów mineralnych wynoszą – 80 N, 50-100 P2O5, 100-120 K20.

Uprawę tego warzywa można prowadzić z przeznaczeniem na zbiór wiosną i w okresie jesiennym, poprzez wysiew nasion bezpośrednio do gruntu. Sałatę łodygową można uprawiać również z rozsady wyprodukowanej pod osłonami. Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne polegają na odchwaszczaniu, nawożeniu, a także nawadnianiu plantacji.

Sałata łodygowa nie toleruje niedostatku wody w podłożu, co może doprowadzać do przedwczesnego drewnienia łodyg, a tym samym pogorszenia jakości plonu handlowego (łodygi stają się gorzkie). W przypadku wczesnych upraw stosowanie foli perforowanej, bądź agrowłókniny umożliwia otrzymanie wcześniejszego plonowania.

Zbiór tego warzywa przeprowadza się w momencie, gdy łodygi osiągną odpowiednią wysokość i grubość, lecz przed ich całkowitym zdrewnieniem, przypada to na około 10-14 tygodni od wysiewu nasion. Sałata łodygowa należy do grupy warzyw nietrwałych, w związku z tym może być przechowywana przez 2 tygodnie w temperaturze 1-5 st. C.

Sałatę łodygową można spożywać w stanie świeżym, w postaci sałatek i surówek, a także po obróbce termicznej – przyrządzone podobnie jak szparagi. Mięsiste łodygi mogą być uprawiane z przeznaczeniem do kwaszenia w podobny sposób jak ogórki małosolne. Część użytkową tego warzywa stanowią również młode liście.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM