Część odmian ziemniaków wydało większe plony

Autor: www.strefaagro.pl/www.sadyogrody.pl 12 października 2016 11:31

Część odmian ziemniaków wydało większe plony Niektóre odmiany ziemniaków wydały w tym roku trzy razy większy plon niż inne. Podlascy rolnicy zebrali średnio 24 t/ha / fot. shutterstock

Niektóre odmiany ziemniaków wydały w tym roku trzy razy większy plon niż inne. Podlascy rolnicy zebrali średnio 24 t/ha. Jest to wyższy plon niż w roku ubiegłym, ale nieco niższy od przeciętnego - informuje strefaagro.pl.

– W minionym roku średni plon ziemniaków w woj. podlaskim wyniósł 20 ton z hektara – mówi Krzysztof Kulig, specjalista z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. – Trzeba jednak pamiętać, że w minionym roku plony były niższe z powodu suszy.

W tym roku na zbiory ziemniaków wpływały następujące czynniki: zaraza ziemniaczana, zachwaszczenie oraz okres suszy (przypadający na koniec czerwca i początek lipca), który zaszkodził głównie odmianom późniejszym.

Jak ziemniaki będą przechowywać się w tym roku? Trudno powiedzieć? Bo jak zauważa specjalista z PODR w Szepietowie, mimo że pogoda w wykopki była słoneczna, trafiały się popsute bulwy. Wprawdzie nie było ich dużo (stanowiły 2-3 proc. całego zbioru), ale nie wróży to dobrze, jeśli chodzi o przechowanie.

Odmiany, które w tym roku w woj. podlaskim plonowały najlepiej:

- Dominator – 45 t/ha
- Eurostar – 40 t/ha
- Tomensa – 40 t/ha
- Kuba – 36 t/ha

Więcej w strefieagro.pl. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM