Czas siewu fasoli szparagowej - jak uprawiać to warzywo w gruncie?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 19 maja 2015 09:24

Czas siewu fasoli szparagowej - jak uprawiać to warzywo w gruncie? www.shutterstock.com

Fasola jest warzywem powszechnie uprawianym w Polsce. Pod jej produkcję w 2013 roku przeznaczono 14,8 tys. ha (dane GUS). Strąki fasoli szparagowej mogą być użytkowane zarówno na rynku warzyw świeżych, jak również dla przemysłu - mrożenia czy konserwowania.

Powszechnie uprawiane są odmiany fasoli - szparagowa karłowa zielonostrąkowa, m.in. ‘Delfina’, ‘Esterka’, ‘Jawa’ i ‘Nomad’. Z odmian żółtostrąkowych - ‘Polka’, ‘Galopka’, ‘Elektra’, ‘Maxidor’ czy ‘Liwia’. Spośród fasoli do uprawy amatorskiej polecana jest wczesna odmiana karłowa o fioletowych strąkach - ‘Purple Teepee’, która po ugotowaniu zmienia barwę na zieloną, podobnie jak odmiana fasoli szparagowej tycznej ‘Blauhilde’.

Pod plantację należy wybierać stanowiska słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów. Fasola jest wrażliwa na spadki temperatury. Minimalna temperatura wzrostu wynosi 8 st. C, zaś optymalna to 25 st. C. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych oraz szybko nagrzewających się w okresie wiosennym. Odczyn gleby powinien wynosić - 6,5-7,8.

W uprawie dobrym przedplonem są warzywa kapustne, cebulowe, a także pomidor czy ogórek. Nie należy sadzić fasoli po warzywach motylkowych, marchwi i pietruszki, ze względu na ryzyko wystąpienia chorób i szkodników.

Przed rozpoczęciem uprawy wskazane jest nawożenie organiczne (obornik w dawce 10-20 t/ha). Orientacyjne dawki nawozów mineralnych 80-120 kg/ha K2O, 60-80 kg/ha P2O5, 15-20 kg/ha MgO. Nawozy azotowe wysiewa się w ilości 30-40 kg/ha przed siewem nasion. Fasola ma niskie wymagania w odniesieniu do zawartości tego składnika w glebie, dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi wiążącymi wolny azot z powietrza.

Fasola należy do grupy warzyw ciepłolubnych, dlatego nasiona należy wysiewać dopiero po 10-15 maja. W celu przedłużenia okresu zbiorów można prowadzić stopniowy siew do połowy czerwca. Nasiona można wysiewać w systemie pasowo-rzędowym, rzędy oddalone są od siebie o 50 cm, rozstawa roślin w rzędach wynosi 45 cm. W zależności od wielkości nasion głębokość siewu wynosi 2-5 cm.

W trakcie uprawy należy spulchniać glebę, ponieważ fasola niekorzystnie reaguje na zaskorupiane się podłoża. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy również to odchwaszczanie i nawadnianie plantacji. Największe zapotrzebowanie na wodę występuje w fazie kiełkowania nasion, kwitnienia, a także zawiązywania strąków. Odmiany fasoli szparagowej tycznej prowadzi się przy drewnianych tyczkach.

Spośród chorób największe zagrożenie w uprawie stanowi szara pleśń, zgnilizna twardzikowa oraz bakterioza obwódkowa fasoli. Natomiast do najgroźniejszych szkodników zaliczamy - śmietka kiełkówka i glebowa, mszyce, zmieniki, przędziorki oraz strąkowiec fasolowy.

Zbiór fasoli szparagowej przeprowadza się w fazie optymalnej dojrzałości. Do zbioru przeznacza się strąki w pełni wyrośnięte, które nie mają jeszcze wykształconych nasion (2-3 miesiąc od terminu siewu). Obecnie na dużych plantacjach przeprowadza się mechaniczny zbiór kombajnem. W sprzyjających warunkach uprawy i przy prawidłowej agrotechnice można uzyskać plon wielkości 15-20 t/ha.

Fasola nie nadają się do dłuższego przechowywania. W temperaturze 8-10 st. C i przy wilgotności 85-90 proc. strąki można przechowywać przez 1-2 tygodnie. Odmiany żółtostrąkowe fasoli produkuje się przeważnie do bezpośredniego spożycia, natomiast zielonostrąkowe również z przeznaczeniem dla przetwórstwa i zamrażalnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM