Czarna rzodkiew zyska większą popularność na krajowym rynku?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 20 maja 2016 10:04

Czarna rzodkiew zyska większą popularność na krajowym rynku? Mało popularna czarna rzodkiew to wartościowe warzywo./ fot. shutterstock.com

Czarna rzodkiew odznacza się wysoką wartością odżywczą niż zdecydowanie popularniejsza w naszym kraju rzodkiewka. Posiada również niewielkie wymagania uprawowe.

Czarna rzodkiew zasługuje na większe rozpowszechnienie w uprawie, bowiem nie tylko stanowi bogate źródło składników odżywczych, ale także wykazuje cenne właściwości prozdrowotne. Dodatkowo posiada bardziej wyrazisty, ostrzejszy smak w porównaniu do cenionej rzodkiewki.

Wśród producentów najbardziej znaną odmianą czarnej rzodkwi jest Murzynka o okrągło-płaskich korzeniach i białym miąższu.

Rzodkiew posiada przeciętne wymagania pokarmowe. Najlepiej rośnie na glebach odpowiednio żyznych, próchnicznych oraz stanowiskach słonecznych. Pod uprawę nie należy przeznaczać zbyt ciężkiego podłoża z uwagi na ryzyko deformacji korzeni. Nawozy mineralne dostarczamy w oparciu o aktualne wyniki analiz gleby.

Rzodkiew może być uprawiana poprzez wysiew nasion od połowy kwietnia lub w późniejszym terminach – w sierpniu na zbiór w okresie jesiennym. Kiełkowanie nasion zachodzi przy temperaturze 2-3 st. C. Młode rośliny tolerują przymrozki do -5 st. C. Odpowiednia temperatura do prawidłowego tworzenia zgrubień wynosi 12-14 st. C.

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy nawadnianie oraz odchwaszczanie plantacji. Warzywa rzepowate posiadają wysokie wymagania wodne w związku z tym należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Zagrożeniem dla młodych roślin mogą być śmietki oraz pchełki, aby ograniczyć straty należy przestrzegać zasad profilaktyki.

Uprawa rzodkwi (w tym typu daikon) prowadzona jest na dużych powierzchniach w Chinach czy Japonii. Warzywo to może być spożywane w stanie świeżym, po obróbce termicznej lub przeznaczane do kiszenia. W niektórych krajach europejskich spożywane są również liście rzodkwi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM