Coraz bliżej budowy ogromnej szklarni w Świerklach k. Opola

Autor: Gazeta Wyborcza / sadyogrody.pl 12 stycznia 2015 15:30

Coraz bliżej budowy ogromnej szklarni w Świerklach k. Opola fot. shutterstock.com

Pod koniec ub.r. opolskie starostwo powiatowe ogłosiło decyzję o scaleniu ponad 200 hektarów gruntów na terenie gmin Dobrzeń Wielki i Łubniany. To pierwszy poważny krok ku powstaniu wielkiej uprawy pomidorów we wsi Świerkle, w którą chce zainwestować Grupa Producentów Owoców i Warzyw "Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski" - czytamy w "Gazecie Wyborczej Opole".

To drugie podejście opolskiego starostwa do zamknięcia sprawy scalania gruntów pod inwestycję Grupy Producentów Owoców i Warzyw "Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski". Pierwszą taką decyzję ogłoszono dwa lata temu. Wtedy część właścicieli terenów, na których ma powstać wielka szklarnia, chciała nawet 900 tys. zł za hektar. Dla inwestora była to cena nie do przyjęcia.

Przy scalaniu mieszkańcy zamiast pieniędzy mieli dostać grunty o standardzie zbliżonym do tego, jaki chciał przejąć inwestor. Ale cztery osoby zaskarżyły tę decyzję do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i SKO przyznało im rację unieważniając decyzję starosty. 

Pod koniec grudnia 2014 r. na spotkaniu z mieszkańcami ogłoszono nową decyzję scaleniową. Od tego momentu mieszkańcy mają dwa tygodnie na ewentualne protesty. W opolskim starostwie powiatowym słyszymy jednak, że tym razem obędzie się bez komplikacji. Mieszkańcy wsi zrozumieli, iż budowa szklarni jest ważną inwestycją z punktu widzenia całego regionu.

Przypomnijmy, do 2018 roku ma powstać druga największa w Europie szklarnia. Tak duża inwestycja w uprawę pomidorów kosztować będzie ok. 400 mln zł. Pieniądze pochodzą częściowo ze środków unijnych. 

Szklarnie powstaną dzięki współpracy GPOiW Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski z jednym z BOT Elektrownia Opole SA, która dysponuje potencjałem w zakresie wolnej mocy cieplnej oraz posiada dogodne warunki skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.

"Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski" jest gospodarstwem rodzinnym założonym w 1976 roku przez Tadeusza i Marię Mularskich w miejscowości Sobienie Biskupie koło Otwocka i na dzień dzisiejszy prowadzone wspólnie z dziećmi. Obecnie firma posiada zakłady w: Sarnowie koło Będzina, Różankach okolicach Gorzowa Wlkp., Pszczynie i Sobienie Biskupie koło Warszawy. Gospodarstwo produkuje około 22 tys. ton pomidorów rocznie, 2 tys. ton jabłek, 1 tys. ton cebuli i niewielkie ilości warzyw gruntowych, które są sprzedawane na rynku polskim, i rynkach Unii Europejskiej. Tak wysokie wyniki plasują je jako największego producenta i eksportera pomidorów pod osłonami w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM