Citronex ruszył z uprawą pomidorów w Bogatyni. Wkrótce warzywa trafią do sklepów

Autor: sadyogrody.pl 29 grudnia 2014 12:47

Citronex ruszył z uprawą pomidorów w Bogatyni. Wkrótce warzywa trafią do sklepów fot. materiały prasowe / Citronex

W listopadzie 2014 r. firma Citronex, właściciel gigantycznej dojrzewalni bananów w Zgorzelcu, ruszyła z uprawą pomidorów w Bogatyni koło Zgorzelca. W nowo wybudowanych szklarniach rolę światła słonecznego przejęło sztuczne oświetlenie. Dzięki zastosowaniu tej technologii już w styczniu polskie pomidory trafią do sklepów.

W 2013 roku tuż przy granicy polsko-niemieckiej rozpoczęto budowę pierwszego kompleksu szklarni o powierzchni 10,2 hektarów. W styczniu 2015 roku pomidory z Bogatyni po raz pierwszy trafią do polskich sklepów.

Projekt realizowany w sąsiedztwie elektrowni Turów docelowo obejmie szklarnie o powierzchni 100 hektarów. Lokalizacja inwestycji nie jest przypadkowa. Elektrownia Turów dostarcza do szklarni ciepło i dwutlenek węgla niezbędne roślinom do wzrostu i dojrzewania. Dzięki temu Citronex zapewnia dostawy świeżych, polskich pomidorów przez cały rok, łącznie z okresem zimowym, kiedy w sklepach królują warzywa z Maroka czy Hiszpanii.

Szklarnie cechuje energooszczędność. Mają bowiem dwa poziomy kurtyn, dzięki czemu w środku w zimie jest cieplej, a latem chłodniej. Produkcja warzyw może wzrosnąć nawet o 15 proc.

Citronex podaje na stronie internetowej, że jest dostawcą dla sieci Kaufland, Tesco, Biedronka, Polo Market i Netto.

To nie pierwsza inwestycja spółki Citronex w pomidory. W 2011 roku grupa zainwestowała w zakup gruntów pod budowę najnowocześniejszych w Europie szklarni do całorocznej uprawy pomidorów. Tym samym postanowiła zrestrukturyzować Przedsiębiorstwo Produkcji Ogrodniczej (PPO) Siechnice, nierentownego producenta pomidorów, którego kupiła za ok. 12 mln zł. 

Zobacz filmy prezentujące gigantyczną inwestycję grupy Citronex:

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM