Citronex planuje kolejne inwestycje w uprawy szklarniowe

Autor: www.sadyogrody.pl 17 marca 2015 16:02

Citronex planuje kolejne inwestycje w uprawy szklarniowe fot. za citronex.pl

Od kilku tygodni do klientów sieci supermarketów w całej Polsce trafiają pomidory i ogórki z Bogatyni, gdzie na obszarze 10 ha firma Citronex zainwestowała w najnowocześniejszą w tej części Europy szklarnię. W niedalekiej przyszłości inwestor planuje rozbudowę szklarni w Bogatyni oraz Siechnicach, gdzie od trzech lat uprawia pomidory w szklarniach o powierzchni 30 ha.

Tuż przy granicy polsko-niemieckiej powstała pierwsza w Polsce i jedna z nielicznych w Europie szklarnia wyposażona w system lamp, które stwarzają dogodny klimat do uprawy zdrowych i smacznych pomidorów - nawet w zimie. Energia elektryczna pobierana ze znajdującej się w pobliżu elektrowni Turów umożliwia stworzenie doskonałych warunków do wegetacji tych warzyw.

Jak już pisał serwis www.sadyogrody.pl, Citronex płaci elektrowni 2 mln zł miesięcznie za ogrzanie jednej szklarni. To o jedną trzecią mniej niż za korzystanie z własnej kotłowni. I dzięki temu jest szansa, że polskie pomidory wygryzą z rynku hiszpańską konkurencję.

Nowopowstała spółka "Polskie Pomidory", należąca do grupy Citronex, oferuje klientom pomidory malinowe. 

W szklarni zastosowano wyłącznie ochronę biologiczną, a do zapylania kwiatów stosuje się tradycyjne metody przy pomocy trzmieli. 

Jak zapewnia spółka, krótki czas transportu zapewnia długi okres trwałości pomidorów i ogórków.

Firma Citronex znana jest jako właściciel ogromnej dojrzewalni bananów w Zgorzelcu (ponad 130 komór). Oprócz działalności w branży owocowo-warzywnej, spółka prowadzi dwa porty dla podróżnych zlokalizowane przy drodze krajowej nr 2 w woj. lubuskim, firmę transportową, markety spożywcze oraz stacje benzynowe (dyskonty paliwowe). Właścicielami Citroneksu jest Artur Toronowski z żoną i dwoma synami. W 2015 r. rodzina ta zadebiutowała na liście 100 najbogatszych Polaków magazynu "Forbes". Ich majątek szacowany na 250 mln zł dał im 97. pozycję w rankingu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM