PARTNER SERWISU

Citronex: Czesi skarżą się na światło ze szklarni pod Bogatynią

Autor: wyborcza.biz 24 lutego 2016 13:11

Citronex: Czesi skarżą się na światło ze szklarni pod Bogatynią Szklarnie firmy Citronex pod Bogatynią; fot. Pawel Pawlowski/zelaznastudio.pl

Czesi skarżą się, że światło ze szklarni pomidorów zbudowanych przez Citronex pod Bogatynią przeszkadza im we śnie i obserwacjach astronomicznych. I podjęli w tej sprawie interwencje dyplomatyczne - czytamy w serwisie wyborcza.biz.

Amerykańska agencja prasowa AP napisała, że podczas ostatniego spotkania ministrów środowiska Polski i Czech jednym z kluczowym tematów rozmów były szklarnie wybudowane przez polską firmę Citronex w Bogatyni, w pobliżu granicy z Czechami. A szef lokalnych czeskich władz Martin Puta lobbuje już u przedstawicieli Parlamentu Europejskiego w sprawie przeprowadzania publicznych wysłuchań skarg na polską konstrukcję, a ściślej rzecz biorąc - jej oświetlenie.

Czeskie Stowarzyszenie Astronomiczne narzeka na intensywne światło ze szklarni pod Bogatynią, które zdaniem czeskich astronomów utrudnia oglądanie gwiazd w regionie traktowanym jako rezerwat ciemnego nieba w Górach Izerskich. Narzekają także władze czeskiego miasta Fryland, położonego w pobliżu Bogatyni, którzy twierdzą, że światło "przeszkadza ludziom spać".

W przesłanym AP oświadczeniu Cintronex napisał, że szklarnie zbudowano "zgodnie z polskim prawem budowlanym". Firma zwróciła się również do holenderskiego instytut badawczego o zaprojektowanie "specjalnego systemu zasłon, które ograniczają emisję światła".

Czytaj więcej na wyborcza.biz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

PARTNER SERWISU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI