Citronex: Czesi skarżą się na światło ze szklarni pod Bogatynią

Autor: wyborcza.biz 24 lutego 2016 13:11

Citronex: Czesi skarżą się na światło ze szklarni pod Bogatynią Szklarnie firmy Citronex pod Bogatynią; fot. Pawel Pawlowski/zelaznastudio.pl

Czesi skarżą się, że światło ze szklarni pomidorów zbudowanych przez Citronex pod Bogatynią przeszkadza im we śnie i obserwacjach astronomicznych. I podjęli w tej sprawie interwencje dyplomatyczne - czytamy w serwisie wyborcza.biz.

Amerykańska agencja prasowa AP napisała, że podczas ostatniego spotkania ministrów środowiska Polski i Czech jednym z kluczowym tematów rozmów były szklarnie wybudowane przez polską firmę Citronex w Bogatyni, w pobliżu granicy z Czechami. A szef lokalnych czeskich władz Martin Puta lobbuje już u przedstawicieli Parlamentu Europejskiego w sprawie przeprowadzania publicznych wysłuchań skarg na polską konstrukcję, a ściślej rzecz biorąc - jej oświetlenie.

Czeskie Stowarzyszenie Astronomiczne narzeka na intensywne światło ze szklarni pod Bogatynią, które zdaniem czeskich astronomów utrudnia oglądanie gwiazd w regionie traktowanym jako rezerwat ciemnego nieba w Górach Izerskich. Narzekają także władze czeskiego miasta Fryland, położonego w pobliżu Bogatyni, którzy twierdzą, że światło "przeszkadza ludziom spać".

W przesłanym AP oświadczeniu Cintronex napisał, że szklarnie zbudowano "zgodnie z polskim prawem budowlanym". Firma zwróciła się również do holenderskiego instytut badawczego o zaprojektowanie "specjalnego systemu zasłon, które ograniczają emisję światła".

Czytaj więcej na wyborcza.biz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM