Chłodna wiosna opóźniła termin wiosennego sadzania ziół z rozsady

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 31 maja 2017 14:26

Chłodna wiosna opóźniła termin wiosennego sadzania ziół z rozsady Plantacja mięty pieprzowej/ fot. shutterstock.com

Chłodna wiosenna dała się we znaki także producentom ziół. Wszystkie prace polowe miały około dwóch tygodni opóźnienia, a optymalny termin wiosennego wysadzania ziół z rozsady dla większości gatunków mija z końcem maja - czytamy w Farmerze.

Maj to intensywny czas dla tych z rolników, którzy uprawiają takie zioła jak m.in.:, mięta, kolendra, hyzop, tymianek, szałwia, macierzanka, bazylia, cząber i wiele innych gatunków produkowanych z rozsady. Niemniej chłodna wiosna, a potem okres przymrozków spowodowały opóźnienie w pracach oraz uszkodzenia plantacji już znajdujących się na polach.

Terminy wysiewu oraz sadzenia ziół są umowne, zależą bowiem od pogody i warunków klimatycznych w danej lokalizacji. Naturalnie zatem producenci ze wschodniej Polski, zwłaszcza Podlasia opóźniają pracę względem sąsiadów z zachodniej części. W tym roku jednak pogoda w kwietniu nie miała litości dla wszystkich. Po wegetacji, która ruszyła dość wcześnie - w marcu, kwiecień w tym roku dał się poznać jako mroźny i skory do gradobicia. Nawet w maju w zachodniej części kraju zdarzały się przymrozki sięgające -4 st. C.

Właściciel gospodarstwa zielarskiego z województwa wielkopolskiego w rozmowie z portalem farmer.pl przyznał, że tegoroczne prace musiały być opóźnione o około 10 dni ze względu na majowe przymrozki. W wyniku wiosennych zawirowań pogodowych ucierpiała zebrana właśnie babka lancetowata, gdzie straty sięgają około 20 proc. Największe uszkodzenia odnotowano na trzyletniej plantacji mięty pieprzowej, gdzie straty właściciel oszacował od 20 do 40 proc.

Czytaj więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM