Ceny owoców i warzyw pod presją dobrych zbiorów - analiza Credit Agricole

Autor: Credit Agricole 19 grudnia 2016 12:44

Ceny owoców i warzyw pod presją dobrych zbiorów - analiza Credit Agricole fot. pixabay.com

Zgodnie z przedwynikowym szacunkiem głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych opracowanym przez GUS, łączne zbiory warzyw gruntowych (wczesnych i późnych) w 2016 r. wyniosą ok. 4,4 mln t i ukształtowały się na poziomie o ok. 17% wyższym niż w 2015 r. Zgodnie z szacunkami GUS wzrost zbiorów wynikał z relatywnie korzystnych warunków agrometeorologicznych oraz oddziaływania pozytywnego efektu niskiej bazy sprzed roku związanego z ubiegłoroczną suszą. Najsilniej zwiększyły się zbiory kalafiorów (+22%), ogórków (+19%), kapusty (+17%), marchwi (+16%) oraz cebuli (+15%) - wynika z analizy ekspertów Credit Agricole Bank Polska SA.

Analitycy Credit Agricole zwracają uwagę, że w 2016 r. mieliśmy do czynienia z korzystnymi na tle historycznym warunkami agrometeorologicznymi dla produkcji owoców. W efekcie, zgodnie z przedwynikowym szacunkiem głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych opracowanym przez GUS, tegoroczne zbiory owoców z drzew wyniosły ok. 4 mln t i ukształtowały się na poziomie ok. 12% wyższym niż w 2015 r. Najsilniej wzrosła produkcja gruszek oraz śliwek (+15%), jabłek (+12-15%), a także czereśni (+11%) i wiśni (+10%). Wzrost odnotowała również produkcja owoców z krzewów, która zgodnie z przedwynikowym szacunkiem GUS wyniosła ok. 600 tys. ton.i ukształtowała się na poziomie o 10% wyższym niż w 2015 r. Wynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych ze szczegółowymi danymi dotyczącymi produkcji owoców i warzyw w Polsce w 2016 r. zostanie opublikowany przez GUS 21 grudnia br.

Od stycznia do sierpnia 2016 r. wolumen polskiego eksportu owoców zwiększył się o 5,2% r/r wobec spadku o 3,7% w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wzrost odnotowano również w przypadku eksportu warzyw, którego wolumen zwiększył się o 0,6% r/r wobec spadku o 3,5% w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wzrost eksportu zarówno owoców jak i warzyw wynikał z wyższego eksportu do krajów spoza UE, podczas gdy w przeciwnym kierunku oddziaływał niższy eksport do krajów UE. Zarówno eksport owoców jak i warzyw znajduje się poniżej poziomów sprzed wprowadzenia rosyjskiego embarga w sierpniu 2014 r.

- Wysokie na tle historycznym zbiory warzyw i owoców w 2016 r., z uwagi na nadal obowiązujące rosyjskie embargo i ograniczone możliwości zastąpienia rosyjskiego rynku oddziaływały w kierunku spadku ich cen. W efekcie w ostatnich miesiącach br. ceny owoców i warzyw kształtują się wyraźnie poniżej poziomów z 2015 r., czemu dodatkowo sprzyjają efekty wysokiej bazy sprzed roku związane z suszą. Uważamy, że ujemna dynamika cen owoców i warzyw może utrzymać się również w pierwszych trzech kwartałach 2017 r. Od IV kw. 2017 r. przy założeniu przeciętnych warunków agrometeorologicznych i kształtowania się zbiorów warzyw i owoców na poziomie wieloletnich średnich oczekujemy wzrostu cen r/r. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy dynamiki cen owoców i warzyw jest kształtowanie się warunków agrometeorologicznych w kraju - podają eksperci Credit Agricole Bank Polska SA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM