Bronisze: Ceny warzyw są wyższe w porównaniu z ubiegłym rokiem

Autor: www.sadyogrody.pl/ Bronisze 18 sierpnia 2015 15:37

Bronisze: Ceny warzyw są wyższe w porównaniu z ubiegłym rokiem Zdaniem ekspertów można spodziewać się niższych plonów w warzywnictwie/ fot. shutterstock

Zdaniem ekspertów skutki tegorocznej suszy konsumenci odczują dopiero jesienią i zimą, bowiem można spodziewać się niższych plonów w warzywnictwie, a tym samym wyższych cen w sprzedaży.

Krajowych warzyw nie brakuje, jednak w porównaniu z cenami sprzed roku widać tendencję wzrostową. Najmniej zdrożała papryka, około 9 proc. i kapusta. Ceny tej ostatniej w ofercie hurtowej oscylują wokół 1 zł za kilogram, a papryki od 1,50 do 3 zł za kilogram. Warto podkreślić, że w ubiegłym roku ceny krajowych warzyw i owoców spadły z powodu wprowadzonego przez Rosjan embarga na produkty z Polski oraz kryzysu na Ukrainie, a tym samym niestabilnej sytuacji płatniczej u wschodniego sąsiada.

Spore rozpiętości w cenach wynikają m.in. z różnicy w jakości oferowanych produktów. Tu gdzie uprawy były nawadnianie, warzywa są wyższej jakości w porównaniu z uprawami z gruntu, nienawadnianymi.

Ziemniaki w ofercie hurtowej sprzedawane są w cenie około 1 zł za kilogram (w workach po 10 lub 15 kg). Tanie choć droższe w porównaniu z ubiegłym rokiem są pomidory. Cena kilograma tom tylko 1,33 zł do 2,60 zł (opakowania po 6 kg). Cena marchwi zwykłej od 80 groszy za kilogram do 1,50 zł. Marchew jest prawie dwukrotnie droższa w porównaniu z 2014 rokiem. Sezon na cukinie i kabaczki, ceny hurtowe od 1 zł do 3,5 zł za kilogram.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM