Analityk: Sezon 2015/16 będzie lepszy pod względem opłacalności produkcji

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 26 listopada 2015 08:49

Analityk: Sezon 2015/16 będzie lepszy pod względem opłacalności produkcji Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas/ fot. PTWP

- Sezon 2015/2016 pod względem wielkości produkcji owoców i warzyw jest rzeczywiście gorszy od poprzedniego. GUS wskazuje, że spadły zbiory. Ceny - praktycznie w przypadku wszystkich owoców i warzyw - są wyższe niż w sezonie poprzednim. Można by rzecz, że rynek stabilizuje się po embargu, które wywołało kryzys w roku poprzednim – mówił Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas podczas debaty „Rynek owoców i Warzyw” na konferencji „Sady i Ogrody na Narodowym”.

Jednak tegoroczny sezon będzie lepszy pod względem opłacalności produkcji. - Ceny większości warzyw i owoców (w tym też jabłek) wzrosły w porównaniu do zeszłego roku. Niemniej, na wzrost cen wpływa przede wszystkim mniejsza podaż na rynku krajowym a także krajach UE – dodał.

- Jeśli chodzi o jabłka w krajowym skupie do konsumpcji bezpośredniej w październiku bieżącego roku podrożały o blisko 60 proc. Wzrosły również ceny cebuli w krajowym skupie - o 94 proc., jednak były  niższe niż dwa sezony wcześniej. Należy jednak pamiętać, że sezon 2013/2014 był rekordowym jeśli chodzi o ceny tych warzyw a cebula obecnie pozostaje relatywnie droga – podkreślił analityk.

Zdecydowany wzrost cen widać w przypadku warzyw gruntowych. - Przez suszę wielkość zbiorów zmniejszyła się, jednak wzrosły ceny. Kapusta biała była blisko 4-krotnie droższa niż przed rokiem. O 42 proc. wzrosły ceny buraków czerwonych. Znaczny wzrost odnotowały również ceny marchwi. Ich średni poziom we wrześniu i październiku był ponad 2-krotnie wyższy niż przed rokiem. Warto zaznaczyć, że realna cena marchwi w skupie krajowym biorąc pod uwagę październik była najwyższa od co najmniej 2004 roku – zaznaczył Dziwulski.

Według niego, na rynku jabłek ważnym czynnikiem wspomagającym poprawę sytuacji cenowej jest utrzymanie unijnej pomocy pozwalającej na wycofanie części produkcji z rynku. - Sytuacja cenowa w przetwórstwie, w tym zwłaszcza na rynku zagęszczonego soku jabłkowego, jest również lepsza niż przed rokiem, co pozwala na oferowanie wyższych cen w porównaniu do ubiegłego sezonu – podsumował analityk BGŻ BNP Paribas. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM