Związek Sadowników RP: Nie można ograniczać prądu przetwórcom owoców!

Autor: www.sadyogrody.pl / ZSRP 13 sierpnia 2015 14:07

Związek Sadowników RP: Nie można ograniczać prądu przetwórcom owoców! Związek Sadowników RP zaapelował w poniedziałek o wyłączenie z ograniczeń w poborze prądu branży owocowej; fot. shutterstock.com

Co w praktyce to oznacza ograniczenia w poborze energii elektrycznej dla rynku przetwórstwa owoców? - Jak wiadomo aktualnie jesteśmy w trakcie trwania sezonu letniego, jest to czas kiedy przetwórnie przerabiają najwięcej owoców takich jak: wiśnie, porzeczki czy letnie odmiany jabłek - są to owoce sezonowe, które przerobić trzeba już dziś. Zmniejszenie limitów mocy powoduje, iż przetwórnie nie są w stanie prowadzić produkcji. Często dla zakładów jest to konieczność całkowitego wstrzymania produkcji – podał Związek Sadowników RP i zaapelował w poniedziałek o wyłączenie z ograniczeń branży owocowej.

Zdaniem przedstawicieli branży, ograniczenie dostaw prądu przyczyni się do mniejszej produkcji, a tym samym skupu owoców. Plantatorzy natomiast nie będą mieli co zrobić ze swoim towarem, ponieważ większość to owoce miękkie, których nie można przechowywać.

Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej na czele z prezesem Mirosławem Maliszewskim dnia 11 sierpnia 2015 r. wystosował pismo do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, do premier Ewy Kopacz, do wicepremiera ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz ministra rolnictwa Marka Sawickiego z prośbą o wyłączenie branży owocowej ze wspomnianych ograniczeń odnosząc się do i tak trudnej sytuacji panującej w rolnictwie.

- Na odpowiedź nie musieliśmy czekać długo, na konferencji w Kaliszu w środę 12 sierpnia 2015 r. premier Ewa Kopacz mówiła: „Wiadomo, że nie ograniczymy tym, którzy mają chłodnie, a w tych chłodniach mają mięso czy warzywa, czy owoce. Nie ograniczymy tam, gdzie to chłodzenie jest bezwzględnie konieczne, bo inaczej zakłóciłoby to cały proces produkcyjny.”

Tymczasem prezes Polskich Sieci Energetycznych Henryk Majchrzak poinformował 12 sierpnia, iż zrezygnowano z obowiązującego jeszcze 11.08.2015 20. stopnia zasilania. - Do pracy wracają kolejne bloki energetyczne. Dzięki temu, że możemy zmniejszać ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej – podsumował Prezes PSE. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM